| anonimus1999 a întrebat:

Hey TPU...Imi puteti spune ceva despre Colegiul National Elena Ghiba Birta din Arad? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Mara157 a răspuns:

Încrezători în potenţialul nostru şi perseverenţi în eforturile noastre, dorim ca prin calitatea educaţiei pe care o oferim, să modelăm mintea şi sufletul elevilor noştri şi să lăsăm o amprentă de neşters asupra comunităţi în care trăim.

Dorim ca elevii nostri să aspire spre excelenţa academică în orice domeniu, oferindu-le posibilităţi de afirmare în specialităţile de care dispunem, precum şi alte oportunităţi şi activităţi în care să-şi pună în valoare talentul, priceperea, dorinţa de a se perfecţiona.

De asemenea, dorim ca elevii noştri să-şi dezvolte abilităţi de a reuşi într-o lume în continuă schimbare: să fie flexibili, motivaţi şi inspiraţi în alegerile pe care le fac. Credem că modul în care elevii noştri învaţă în şcoală îi pregăteşte pentru viitor, pentru învăţarea pe tot parcursul vieţii.

Ne aşteptăm ca valorile pe care le promovăm - onoarea, disciplina, toleranţa şi perseverenţa - să fie îmbrăţişate de toti elevii noştri, în vederea valorificării potenţialului lor şi a formării lor ca cetăţeni proactivi.

A fi elev la Colegiul Naţional "Elena Ghiba Birta" presupune, dincolo de aderarea la un set de valori cu caracter general, inocularea unui sentiment de mândrie pentru apartenenţa la o şcoală capabilă să facă faţă provocarilor mileniului III.
numai bine!