| Mally98 a întrebat:

Hey TPU!
Imi puteti spune tot ce stiti despre hamsteri?happy dau fundita:*

3 răspunsuri:
| Cristi_1137 a răspuns:

Daca ai vrea un hamster ar trebui sa ai o temperatura constanta in camera unde il tii, si doar un tip de mancare, trebuie sa ai grija mereu de cusca lui deoarece daca este mizerie el poate suferii, iar sa ai grija ca nu rezista la socuri laughing am avut si eu unul, grija ce ii dai de mancare, si apa trebuie sa fie tot la o temperatura constanta. Oricum Succes, si da-mi si mie funda.

| Pιтιкa a răspuns:

Hamsterii pot fi minunate animale de companie atunci cand sunt ingrijite in mod corespunzator. Hamsterii sunt mamifere din familia rozatoarelor. Ei sunt animale nocturne, preferand sa doarma ziua. In salbaticie, de obicei traiesc in regiuni semi-desertice, in vizuine lungi, formate din multe camere. Una dintre caracteristicile lor cheie este punga de pe abdomen, care ii faciliteaza transportul puilor si al hranei inapoi in cuib. Exista mai multe specii de hasmteri, dar nu mai cateva sunt intalnite ca si animale de companie. Printre acestea avem: hamsterul sirian si hamsterul pitic. Hamsterul sirian are o lungime de 15-17 cm. Hamsterul pitic are o lungime de 10-12 cm. Hamsterii sirieni sunt animale solitare si trebuie sa traiasca singuri, in timp ce hamsterii pitici sunt animale sociale si pot trai in pace cu indivizi de acelasi sex sau de sex diferit. Asigurati-va ca ati achizitionat o cusca suficient de mare pentru un hamster adult din specia aleasa de dumnevoastra. Rotile sunt adesea prea mici pentru sirienii adulti si trebuie inlocuite. Fiecare tip de cusca are propriile avantaje si dezavantaje, asa ca alegeti tipul care va satisface cel mai bine nevoile.

In cusca, trebuie sa existe tot timpul o sursa de apa proaspata. Este bun si un vas pentru hrana, desi hamsterii aleg, in general, sa depoziteze hrana prin ascunzisurile din cusca. O casuta este si ea apreicata de hasmteri. Aveti grija ca jcuariile si casuta hamsterului sa fie usor de curatat si dezinfectat; usile trebuie sa fie suficient de mari pentru ca hamsterul sa poata iesi fara sa se raneasca.
Sper ca te-am ajutat:*!