| DeeaBulynutza a întrebat:

in toamna asta o sa fiu boboaca la liceu. De abia astept sa vad cum o sa fie, dar am unele nelamuriri, sau mai degraba temeri.
Cum e in prima zi de liceu?
E usor sa te acomodezi intr-un colectiv nou (tin sa mentionez ca sunt o fire prietenoasa, desi, putin timida la inceput)
Cum e la balul bobocilor?
Cum sunt profesorii in primul an? Te bombardeaza cu teste sau cum sunt?
Ultima intrebare e mai mult adresata fetelor, sar poate raapunde oricine. Cat de greu e sa ajungi printre cele tari in clasa si sa fi cu baieti draguti?!?
Oau cat am scris! Hey, pupici tuturor si sa stiti ca cel mai bun ia FUNDITA! Multumesc anticipat!

P.S. De vina sunt emotiile! big grin

4 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Prima zi de liceu e asemenea unei prime zile obișnuite de la începutul fiecărei clase gimnaziale, doar că nu o să cunoști pe nimeni și va trebui să fii atentă când dirigintele/diriginta îți strigă numele, ca să te duci în clasă.
Toată lumea e interesată să facă cunoștință cu toată lumea, deci nu-ți va fi greu dacă ești timidă, te vor băga alții în seamă dacă tu nu îndrăznești.
La balul bobocilor e ca la banchet, doar că nu-I cunoști pe toți de 8 ani, ci doar de câteva luni. Din câte știu, nu ai cine știe ce beneficii dacă participi la miss, eventual unii cârcotași te va considera o fată care e doar frumoasă, fițoasă și atât. Nu vei impresiona niciun profesor, fii fără grijă.
Profesorii nu bombardează cu teste, n-ar avea de ce. Oricum e materie nouă, deci va fi exact ca atunci când înveți ceva nou în clasele generale.
Ultima întrebare e stupidă, după părerea mea. N-ar trebui să mergi la liceu doar pentru agățat "băieți drăguți", nu ăsta-i scopul. Dacă înveți foarte bine, ajungi una dintre cele mai tari din clasă și te vor băga în seamă și fete, și băieți de pe la alte clase. Dacă vrei să fii fata care chiulește de la ore, ia note proaste și schimbă băieții ca pe șosete, n-ai decât, tine minte că măcar nu vei fi singura.
Baftă!

| Ionutzz123 a răspuns:

Prima zi de liceu...
O sa iti placa o sa faci cunostinta cu viitori colegi si o sa inveti multe lucruri de la ei.
Primul lucru pe care ar trebui sa il inveti este "arta chiulitului" se invata usor si se utilizeaza in special la matematica.
Cat despre bal ...nu prea am ce sa iti spun decat ca ar fi cel mai bine sa te inscri pentru miss o sa ai niste beneficiwinking

| Yumenohana a răspuns:

Depinde de fiecare persoana.
Eu am avut o impresie urata despre liceu dupa prima zi. Imi priveam colegii si eram ceva de genu "chiar vreau sa ma transfer" ..si un semestru a trebuit sa ii suport.Erau certuri zi de zi cu baietii care se credeau prea inteligenti laughing
Apoi viata de liceu a fost ok dupa ce m-am transferat la o alta clasa din acelasi liceu.
Despre bal...hmm...m-au amuzat doar probele pentru miss si mister..defapt persoanele big grin Si faptul ca stai cu colegii sau prietenii e frumos.
Profesorii thinking Tu trebuie sa te concentrezi sa iti faci o imagine cat mai frumoasa in ochii lor. Primul an conteaza foarte mult big grin
Cat despre ultima intrebare..trebuie sa ai ceva diferit care va atrage atentia asupra ta. De exemplu eu desenam, dadeam sfaturi bune si eram cat se poate de funny... Daca prin "tari" te referi la acele fete care au calitati si toti isi vor aminti de ele.
Daca esti tipul ala de fata prietenoasa vei fi sigur una dintre acele fete "tari"..Baietii te vor remarca (oricum nu te concetra pe baieti.ei oricum vor face avansuri tuturor fetelor din liceu) big grin
Ce pot spune..Succes in prima zi de liceu :3 Ai grija sa nu te impiedici in fata clasei laughing Just kidding!

| Littlekid_Axi_1997 a răspuns:

Din punctul meu de vedere o sa-ti para ceva nou,stiu asta pentru ca eu cand am ajuns acolo eram zapacita,aveam emotii,nu prea stiam lume,erau o multime de copii,profesori. Prima data vorbesc profii,preotul blablabla apoi fiecare trebuie sa-si caute clasa,colegii si vor merge in sala de clasa si vor vorbii, o sa va cunoasteti,urmatoarea zi va da cartile,orarul si asa mai departe.
Pai balul bobocilor pentru mine a fost ceva foarte frumos,emotii, iar la preselectii trebuie totusi sa fi decenta. Te vor supune unor probe usoare,te vor pune sa te prezinti. Dupa ce se vor alege echipele o sa incepeti repetitiile, coregrafii,probe,vals si altele.
Profesorii cum sa fie,ingaduitori la inceput,depinde de fiecare persoana in parte.
Eu zic sa n-ai emotii,ei au pretentii de la tine sa inveti, sa fi exemplara si sa te comporti bine.
Dupa o luna maxim vei stii tot, profi, colegi, liceul, faci parte din el si va deveni o a doua casa.
Mult succes si bafta, fara emotii