| RainmakerX a întrebat:

Hey TPU!

In ultimele 2 saptamani profesorul nostru de sport a venit la ore foarte suparat.

Tipa la noi, ne face in toate felurile si pur si simplu isi bate joc... Ne este imposibil sa-l filmam.

Nu da note rele,din contra... inainte era unul dintre cei mai de treaba, se juca cu noi dar are niste iesiri nervoase cateodata...

Nu stim ce se intampla cu el. Si anul trecut a facut la fel. Are niste perioade in care este suparat, isi bate joc de noi,ne face in toate felurile iar dupa aceea *peste cateva saptamani* vine la ore zambind de parca nu ne-ar fi facut nimic, de parca nu ar fi spus nimic.

In situatia de fata ce putem face? Nu da note rele dar pur si simplu esti distrus psihic dupa acele 2 ore... Tipa mereu, spune ca "avem pretentii de 10 la sport caci suntem la profil real dar nu suntem buni de nimic"

Este foarte agresiv. Nu mai suntem buni de nimic la orele de dupa sport iar profesorii respectivi nici nu vor sa inteleaga, te mai si asculta cateodata.

Diriginta e delasatoare. Nu prea avem ce s-o rugam...

Intrebarea mea este cum putem sa-i atragem atentia profesorului fara sa faca prea mare caz din asta?

Putem face plangere la director sau ceva de genul asta in cazul in care nu avem dovezi?

Nici nu stim ce sa facem... nu vrem sa-l schimbe ci sa fie ca inainte.

Pareri? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FrateleRobert a răspuns:

Aceasta persoana poate sa aiba probleme
in familie daca spui ca are unele faze de genul asta.Dar chiar daca are probleme in familie tot nu poate sa se razbune pe elevii lui care nu au nici o vina.

| RainmakerX explică (pentru FrateleRobert):

Acum este la fel ca inainte... Probabil ca in acea perioada avea anumite probleme si de aceea se comporta asa. Multumesc pentru raspuns!

| FrateleRobert a răspuns (pentru FrateleRobert):

Cu placere multumesc ca sfatul meu ti-a fost de ajutor

19 răspunsuri:
| Daniellllll1 a răspuns:

Potrivit Legii 257/2013
Un cadru didactic, nu mai are voie sa te dea afara de la ore, sa te trimita acasa, sau sa te jigneasca, sau alte chestii de genul asta..."
Te sfatuiesc sa mergi la directiune

| nlko a răspuns:

Puteti sa faceti plangere la director chiar daca nu aveti dovezi...rugati-l sa asiste la o ora de sport.
Mai puteti sa incercati sa discutati cu el atunci cand vine zambind... Daca s-ar fi purtat mereu agresiv, as fi spus ca asta e metoda lui sa va stimuleze, dar cu schimbarile astea de comportament...pare cam nebun.
Bafta!

| RainmakerX explică (pentru nlko):

Multumesc pentru raspuns!

Daca am chema pe cineva sa asiste la ora atunci s-ar comporta frumos...
O sa vad cum vine saptamana asta, poate ca s-a mai linistit. happy

| nlko a răspuns (pentru RainmakerX):

Pe de alta parte, macar voi faceti ceva la ora happy.
Eu as vrea ca profesoara noastra macar sa se arate la ora...

| RainmakerX explică (pentru nlko):

rolling on the floor Mai bine sa nu vina... Mai bine sa stam pe banca si sa invatam la ceva decat sa tipe ala. + Ne-ar creste notele la engleza happy *avem engleza dupa sport. Mda, nu mai suntem buni de nimic atunci.*

Ps: As vrea si eu o profesoara la sport. Alea nu tipa... te lasa sa faci ce vrei; D

Mi-e dor de profesorul din 5-8 rolling on the floor Ala venea la noi... "Salut baieti, eu merg in vestiar. Luati-va si voi o minge." Asa profesor la sport. ^w^

| nlko a răspuns (pentru RainmakerX):

La noi e ceva de genul: "Hai sa facem prezenta...Bine,ma duc in vestiar* sa-mi beau cafeaua*. Stati si voi pe aici restul orei. " laughing

| RainmakerX explică (pentru nlko):

rolling on the floor Tot e mai okay decat sa fie o nebuna...

| Coloringthevoid a răspuns:

Eu zic sa-l filmezi.Asa a facut si sora mea cand a avut o problema cu niste baieti.I-a aratat directorului si pana la urma baietii aia au incetat.Dar despre profesor nu stiu ce sa zic.Ai putea sa-l inregistrezi cum tipa la voi si dupa sa arati asta unui profesor cu care te intelegi poate rezolva ceva.

| RainmakerX explică (pentru Coloringthevoid):

Nu am cum sa-l filmez. Atunci cand mergem la sport toate telefoanele le lasam in vestiarul dansului caci de acolo nu are cine sa ni le fure...
In sala este foarte cald asa ca de obicei facem sportul imbracati lejer. Nu avem cum sa tinem telefoanele fara sa-si dea seama.

| Coloringthevoid a răspuns (pentru RainmakerX):

Daca de exemplu ti-ai uita echipamentul si nu ai fi imbracat in hainele de sport te-ar lasa sa-ti pastrezi telefonul?

| RainmakerX explică (pentru Coloringthevoid):

Da. Dar nu ai intra in sala.
Iti pune absenta si te trimite in vestiar.

| Coloringthevoid a răspuns (pentru RainmakerX):

E destul de dur in comparatie cu profesorul meu. Daca te intelegi bine cu vreun profesor ar trebui sa incerci sa-i spui situatia in care se afla clasa ta daca diriginta nu ar face nimic. Spune-i ca este singurul profesor pe care te puteti baza sau lucruri de genul asta. Daca situatia i se va grava ar trebui sa faca ceva...

| RainmakerX explică (pentru Coloringthevoid):

Nu am niciun profesor pe care sa ma pot baza... nimeni nu ar vrea sa se certe cu omul asta... Oricum multumesc mult pentru raspunsuri!

Daca nu se calmeaza intr-o saptamana o sa vorbesc cu fostul meu antrenor de la karate. S-ar putea sa-l cunoasca.

| Coloringthevoid a răspuns (pentru RainmakerX):

Bine atunciwinking

| Deyutzzu25 a răspuns:

Ar fi o idee sa il filmezi dar ai intra si tu in bucluc, puteti sa vad duceti la directorul scolii si sa ii spuneti situata si cel mai probabil se va rezolva.Ma gandesc ca s-a intamplat ceva de se comporta asa.

| thiewanderer a răspuns:

Trebuie adus in vedere comportamentul acestui profesor directorului. Dirigintele vostru este chiar degeaba? Vorbiţi şi voi cu el/ea poate o sa discute cu directorul

| ANONIM7373 a răspuns:

Spune-i directoarei si parintilor, poti suna la protectia copilului sau poti depune plangere la politie. Daca poti fa o plangere la ministerul educatiei dar e greu si ca dovada ii ai pe colegi tai.