| BeatriceMcCann a întrebat:

Niciodată n-am înțeles de ce în trecut femeia era tratată ca și o sclavă, ca un animal. Adică toți oamenii din lumea asta ar trebui să fim egali în toate pentru că toți suntem oameni și discriminarea doare. Adică după părerea mea bărbatul nu are nimic mai special decât o femeie, ca să fie el superior. Dacă ești mai dotat din punct de vedere fizic, asta nu înseamnă mai bun. Pentru că și femeia poate să facă ceea ce face un bărbat și ea poate să pilotez avioane și ea poate să conducă o mașină și femeia gândește adică are rațiune..Nu înțeleg de unde atâta ură la adresa femeii, adică de când a început lumea asta săraca femeie a fost de vină pentru orice... Acum să fim serioși adevărații vinovați au fost bărbații pentru că ei au făcut atâtea războaie primul și al doilea război mondial de bărbați a fost provocat, bărbații sunt cei care violează adică 99% din violatori sunt de sex masculin, 87% din criminali tot sex masculin și tot femeia este de vina.Eu nu am nimic cu bărbații îi respect ( pe cei care merită) dar unii trăiesc cu mentalitatea că femeia nu trebuie să aibă drepturi, că ea este bună doar pentru înmulțire, că ea este sclava bărbatului. Eu consider că oamenii care gândesc în felul asta sunt bolnavi mintal pentru că doar un om bolnav mintal și-ar dori să vadă sclavie și durere. Adică vă întreb pe voi. Voi vă doriți sclavia unui sex anume? Eu sincer nu pentru că niciun om din lumea asta nu merită să fie sclav în funcție de sex sau culoare. Eu cred în Egalitate, libertate și fraternitate. Nu în discriminare și sclavie pentru că bărbații și femeile sunt oameni și au sentimente și niciun om nu merită să fie judecat după sex.
Sper că voi nu aveți o mentalitate de genul că femeia este un animal de companie pentru că dragilor femeia a fost creată pentru a fi o prietenă a bărbatului, jumătatea lui nu jucăria lui sexuala

2 răspunsuri:
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Oricum, în România, femeia e destul de respectată. Și în alte țări se fac schimbări, ca femeia să se simtă la fel de importantă ca bărbatul.

| Delcatty a răspuns:

Vai, ce am citit? In calitate de femeie, iti zic ca ai inceput bine, dupa ai dat-o de gard.
"Adică toți oamenii din lumea asta ar trebui să fim egali în toate pentru că toți suntem oameni și discriminarea doare" - complet fals, nu trebuie sa fim cu totii egali. Si nici nu se poate. Uite, daca eu stiu sa fac prajituri, o sa am nevoie de un lucrator in fabrica pentru a imi face cuptorul. Eu nu stiu sa fac cuptoare. Daca as sti, nu numai ca as avea enorm de munca, dar il las pe lucrator fara job. In spatele unui produs, stau enorm de multi oameni. Iti recomand acest clip ca sa intelegi: https://www.youtube.com/watch?v=U3W2v7LN-88
Acum sa discutam despre egalitatea dintre sexe: desigur, nu sunt de acord sa discalifici pe cineva DOAR pentru ca e femeie/barbat, din a-l/a o priva de oportunitati, mi se pare nasol, dar nu suntem egali. Cum ai descris mai jos, barbatul are putere fizica mai mare, femeile sunt mai pricepute la meserii de pedagog si asta inseamna ca putem suplini cu ceea ce celalalt nu are, deci suntem suplinitori celuilalt sex. Lucram in echipa.
"Dacă ești mai dotat din punct de vedere fizic, asta nu înseamnă mai bun. Pentru că și femeia poate să facă ceea ce face un bărbat și ea poate să pilotez avioane, și ea poate să conducă o mașină și femeia gândește adică are rațiune." - totusi, exista diferente cognitive care ne fac sa conducem mai prost, sa pilotam un avion mai greu (https://www.petrolprices.com/news/women-worse-drivers-men/). Si, ma scuzi, daca un barbat are puterea fizica SUPERIOARA, este superior, pur si simplu nu poti spune ca nu, chiar suna stupid. Cate femei ai vazut lucrand ca bodyguard sau in constructii? Prea putine ca sa se puna.
"care violează adică 99% din violatori sunt de masculin, 87% din criminali tot sex masculin și tot femeia este de vina" - exceptand ca multe crime si infractiuni nu sunt inregistrate cand e vorba de femei. Cand o femeie violeaza, de-obicei e o profesoara p**ofila, dar societatea spune ca baiatului i-a placut si ca nu ar trebui sa se planga. Sau ca putea opri acest lucru prin forta fizica. De-asemenea, mai era un caz in care o tipa a omorat pe cineva si a scapat mult mai ieftin demonstrand ca avea circumstante atenuante, adica sindrom premenstrual. Stii tu, genul ala de stiri care te fac sa iti dai una. https://www.nytimes.com/......urder.html
"Sper că voi nu aveți o mentalitate de genul că femeia este un animal de companie pentru că dragilor femeia a fost creată pentru a fii o prietenă a bărbatului, jumătatea lui nu jucăria lui sexuala" - corect. De fapt, sunt extrem de putini barbati care gandesc asa si nu traiesc intr-un sat sarac din Vaslui sau in Orientul Mijlociu. Despre ce vorbim aici?