| Toxic_8791 a întrebat:

o intrebare mai prosteasca despre Dumnezeu.
Voi credeti in el? De ce?
Sa va zic parerea mea despre el.
1.Nu l-am vazut in fata ochilor mei asa ca nu cred in el.
2. A fost scris in carte si daca a fost scris in carte putea or si cine sa scrie acolo.
3.Se zice de multe ori "Nu cred ceea ce nu vad" sau ceva asemanator era.
4. Daca nu l-ati vazut in viata voastra de ce credeti in el?
Puteti sa credeti si in fantome spirite de toate.
5. Voi ziceti ca "El" n-ea creeat dar mama noastra n-ea dat viata.
6. Voi de ce credeti in ceva in care nu ati vazut toata viata?
7.Si unii zic ca "EL" n-ea creeat pe noi da de unde stiti?
8. Daca ar exista acolo sus near proteja si nu near lasa la greu ca si acum da noi sa fim mai destepti si sa ne rugam la el...
Dar totus voi ce parere aveti despre el?

8 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

---> Daca Dumnezeu nu exista, atunci el nu creea lumea, iar tu nu existai!

---> Si eu gandesc de multe ori ca tine, dar mi-am dat seama cat de mult ma inselam si ca ''Dumnezeu exista''!
---> Doar ce`i cu nu stiu ce religie nu cred in El, dar Dumnezeu exista!

---> Sper ca te-am ajutat si as vrea sa-ti spun ca ai dreptate!
---> Chiar ca e o intrebare prosteasca! :::

| AnnyXoxo a răspuns:

Pai nu l-am vazut pe Dumnezeu, dar mi-a aratat de multe, multe ori ca exista doar rugandu-ma la el. big grin

| Eka7Lyzza a răspuns:

Exact acceasi care o ai tu, Toxic. ai multaa, multaaaa dreptate. exact asa m`am gandit si eu si sincer?!?! ----->ARE LOGICA!

| madalinaioana2008 a răspuns:

Nu inteleg de unde iti vin ideile astea...scuze. Da, eu cred

| madalinaioana2008 a răspuns:

Sa intelegi mai bine partea din Bibile cu Toma Necredinciosul si atunci o sa iti dai seama:*. mama ne face, dar cu ajutorul lui Dumnezeu, El hotaraste daca acel prunc se va naste sau nu... sunt multe lucrui pe care mintea umana nu le intelege.

| hartex100 a răspuns:

Pe mare parte ai dreptate dar faza cu "4. Daca nu l-ati vazut in viata voastra de ce credeti in el?

Puteti sa credeti si in fantome spirite de toate." e penibila daca nu crezi in Dumnezeu de ce sa crezi in spirite

| RaspundSincer a răspuns:

Eu cred ca esti o persoana care nici nu-si da silinta sa creada. El nu trebuie sa demonstreze ca exista si nici sa se arate, tu trebuie sa crezi in existenta Lui. Si daca nu ar exista, oameni tot ar crede in El deoarece oameni au nevoie sa creada ca cineva ii ocroteste si ii apara.
Iti sugerez sa crezi mai mult si ai sa vezi ca Dumnezeu te asculta.
Eu mereu ma rog si multumesc pentru ca m-a asculta.
Si,, Dumnezeu iti da dar nu iti baga in buzunar,, Intelegi?
Este alegere ta daca crezi sau nu. Niciodata nu am fost impotriva celor care nu cred, dar m-am rugat sa creada.
Si daca nu ar exista de ce avem moaste si preoti si biblie si martiri? Chiar crezi ca intr-o zi cuiva i-a venit sa faca o gluma proasta si toata lume l-a crezut? Ca Iisus Hristos era un fel de Cristian Gog si a inviat cand de fapt nu era mort? Ca a suferit patimile de pe cruce pentru o minciuna?
Mai bine ai incerca sa te mai gandesti...

| AndreyAndrey_2041 a răspuns:

Am aceiasi parere despre El