| PaPi a întrebat:

Stateam azi si ma gandeam: De ce are lumea nevoie de bani?

Raspunsul cel mai bun primeste funda!

6 răspunsuri:
| Gabriela144 a răspuns:

Pai lumea are nevoie de bani sa cumpere daca nu ar fi banii nu ar fi o moneda care doar cu aia sa se cumpere

| Vasilina a răspuns:

Pentru ca in Romania noastra banii vorbescbig grin!

| TPMTotiPentruMine a răspuns:

E nevoie de bani pentru ca tot ce avem pana acum s`a cumparat cu bani, oare s`ar reveni la troc daca s`ar desfiinta moneda?thinking cred ca asta s`a intampla fiecare ar trebui sa produca ceva cu care sa se intretina, si sa poata face schimb cu produsele altuia, dar uite ca s`a inventat moneda... deci avem nevoie de bani pentru a ne putea in primul rand hrani funda?puppy dog eyes

| Skeletonized a răspuns:

Pentru a fi fericiţi. laughing
Glumesc.
Oamenii au nevoie de o grămadă de lucruri gen: hrană, haine, electrocasnice ş.a., multe le pot produce singuri (multe nu). Ca să le obţină pe cele pe care nu le poate produce (prin produce nu mă refer la "a cumpăra") şi de care are nevoie un om oferă unui alt om ceva în schimb pentru acel produs. De la acest concept presupun că a pornit ideea necesităţii banilor. Lumea a tot evoluat, iar schimbul de produse avea nevoie de ceva nou, un "produs universal" ca să zic aşa, care să fie accesibil tuturor (de ex. dacă tu produci un creion şi ai nevoie de varză, ar fi foarte compliact să găseşti pe cineva care să-ţi ofere varză în schimbul creionului, pentru că poate cel care produce varză vrea pantaloni).
Aşa că oamenii au nevoie de bani pentru a-şi asigura produsele de care au (sau nu) nevoie.

| Gabica a răspuns:

Ca sa-i cheltuie!happyhappyhappy

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cu totii vrem bani, dar putini stim cu adevarat ce sa facem cu ei. Daca ai da 1 milion de euro unui om obisnuit de pe strada, in 5 ani de zile vei descoperi ca i-a cheltuit pe toti. Asta este realitatea, majoritatea nu avem o educatie financiara, nu stim sa ne gestionam banii, nu suntem dispusi sa facem eforturi pentru a ne asigura ca avem un viitor linistit. Suntem obisnuiti sa cheltuim, nu sa economisim. Din fericire, totul se invata!
Banii iti ofera un somn mai bun noaptea pentru ca ai garantia zilei de maine, iti ofera zile mai senine deoarece stii ca ii poti oferi copilului tau tot ce are nevoie, iti asigura posibilitatea de a reactiona rapid in cazul unor probleme neprevazute. Banii nu sunt importanti, sunt doar un mijloc prin care iti poti atinge obiectivele, cam asa vad eu lucrurile.