| AndreeaFCB26 a întrebat:

Stiti care e legenda Maicii Domnului inainte sa il nasca pe Iisus Hristos? Please, repidi! :*

Răspuns Câştigător
| DiannaDia a răspuns:

Da,parintii ei s-au rugat foarte mult sa aiba un copil la batranete. dupa ce s-a nascut a trait imi mult in biserica deoarece parintii ei au muirit.a fost vazuta de Dumnezeu.ea neavand niciun pacat a fost aleasa de Dumnezeu

2 răspunsuri:
| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Bine, legenda nu este altceva decat o adaptare la legenda lui Samson si cea a lui Ioan Botezatorul.
Iata ce ne relateaza o pagina ortodoxa...

Sfantul si dreptul Ioachim a fost din semintia lui Iuda, tragandu-si neamul din casa lui David imparatul in acest chip: din neamul lui Natan fiul lui David s-a nascut Levi, iar Levi a nascut pe Melhie si pe Pamfir; Pamfir a nascut pe Varpafir, iar Varpafir a nascut pe Ioachim, tatal Nascatoarei de Dumnezeu. Acesta petrecea in Nazaretul Galileii, avand sotie pe Ana din semintia lui Levi, din neamul lui Aaron, fiica lui Mathan preotul care a preotit in zilele Cleopatrei si ale lui Casopar, imparatii Persilor, mai inainte de imparatia lui Irod, fiul lui Antipater. Iar Mathan avea femeie pe Maria din semintia lui Iuda din Betleem si a nascut cu dansa trei fiice: pe Maria, pe Sovia si pe Ana. Deci, s-a maritat cea dintai Maria, in Betleem, si a nascut pe Salomeea. S-a maritat si Sovia, cea de-a doua, de asemenea in Betleem, si a nascut pe Elisaveta, maica lui Ioan Inainte Mergatorul. Iar a treia, Sfanta Ana, maica Preasfintei Nascatoarei de Dumnezeu, a fost precum am zis, sotia lui Ioachim in pamantul Galileei, din cetatea Nazaret.

Sa nu uitam, legenda nu este biblica si nu este altceva decat o poveste ancorata intraditie. Cu Biblia nu are nimic in comun.

| Cataaa1 a răspuns:

Ca amers din casa-n casa si nu a primit-o nimeni si a trebuit sa nasca intre animale