Întrebare recomandată | IuliaAndreea0604 a întrebat:

Hey TPU! Sunt clasa a opta si peste cateva luni dau admiterea la liceu.Eu locuiesc in Constanta si vreau sa dau la CNMB.Ce profil imi recomandati? Am auzit ca la mate info sunt doar tocilari, la stiintele naturii sunt doar copii de bani gata si la stiinte sociale nu se invata mai nimic.Eu ma pricep foarte bine la mate,fizica,info,chimie,istorie si geografie, stiu engleza si germana foarte bine si vreau sa ajung la o facultate buna, dar nici nu vreau sa fiu intr-o clasa de tocilari.Ce profil imi recomandati? Credeti ca merita sa merg la o clasa de bilingv, intrucat am dat si Cambridge-ul si Goethe-ul? As vrea sa ma duc la stiintele naturii dar mi-e frica sa nu dau doar de tocilari si copii de bani gata. Ofer funda!

4 răspunsuri:
| OanaDD a răspuns:

Asta cu tocilarii e o prostie inventata de cei care nu învață că sa ii denigreze pe cei care învață.
Lumea e plina de tocilari cu salarii mari ai în posturi de conducere și de muncitori necalificați care râdeau de tocilarii din școală.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

La specializarea care iti place cel mai mult si la care crezi ca te-ai descurca. Din cate spui cred ca te-ai descurca la toate 3. Ce materii iti plac cel mai mult? daca iti place literatura, istoria, geografia si ai avea interes in sociologie, psihologie etc mergi la stiinte sociale. Daca preferi biologia, chimia si fizica mergi la stiinte ale naturii. Daca iti plac mai mult matematica si informatica (cand spun informatica ma refer la partea de INFO - c++ se face la liceu in general - doar, nu si la cea de TIC - se face si TIC, dar mai putin decat info - ) atunci mergi la mate - info.

| Nirvanaaa a răspuns:

E o prostie. Așa auzisem și eu ca științele sunt cu copii de bani gata, dar ce crezi nu a fost cazul laughing. Chiar am fost o clasa serioasă câteva învățam pe rupte. Școala era școala.
De ce nu ai vrea pe mate info? Te pricepi și la mate, info, fizica deci e perfect. Nu toți sunt tocilari astea sunt doar auzenii. Și e foarte bine sa fii in clasa cu copii silitori. Așa te va motiva sa înveți in toți anii de liceu. Mie chiar îmi plăcea cand dezbăteam probleme de matematica in grup happy. Eu zic ca merita sa mergi pe mate info, acum decizia e la tine.

| Gheorghe199217629871 a răspuns:

Te muti la ferovieri! Incel? cei asta fratelo? acolo nu exista admiteri la liceu! doar la smecgerie 8). Incel? cei asta fratelo?