| daniellllaaaa a întrebat:

Hey TPU:* sunt la liceu clasa a 9 a si vor sa ne faca un vaccin DT. pot sa refuz? Daca nu se poate face si altundeva, la medicul de familie?
Dau funda

3 răspunsuri:
| SashaB a răspuns:

Da poti refuza nu este obligatoriu!

| miuuuuxd a răspuns:

Da, poti sa il refuzi si poti sa il faci si in alta parte.

| S3nZZoR a răspuns:

Acesta e un vaccin destul de important impotriva infectiilor, pe romaneste vaccinul se nu meste AnteTetanos... este bun mai ales daca te intepi in vreun cui sau sarma ori daca patrunde un corp strain in corpul tau.
Accest vaccin DT este obligatoriu, si trebuie facut din clasa a-8a, ca iti trebuie la fisa medicala si la dosarul pentru liceu, dar daca esti din oras nu a fost obligatoriu in a 8a, eu unul l-am facut atunci, dar am avut colegi in clasa care l-au facut obligatoriu in a9a. Nu te speria de aceasta, sa stii ca mai tare doare intepatura de albina. De facut la medicul de familie nu-l mai poti face deoarece ai avut aceasta sansa odata. Vaccinul DT este obligatoriu in clasa a9a si trebuie sa il faci la cabinetul scolii. Daca nu ma crezi intreaba.i pe cei mai mari(cei de a 10 sau chiar mai mari). Sper ca te.am ajutat. :* :*
FUNDA? big grin big grin