| loryna a întrebat:

Sunt la olimpiada de limba si literatura romana, clasa a VIIIa. Ni se dau de obicei doua texte suport, pe baza carora trebuie sa facem o compunere in care sa prezentam relatia dintre autor-opera literara-cititor.As vrea sa stiu care este structura acesteia. Dau funda :*.

1 răspuns:
| Dexy_Andreea_1997 a răspuns:

Buna. :* Si eu sunt la olimpiada. Si de anul trecut am observat ca pe baza celor doua texte care apartin in mod cert speciei lirice, se da un subiect de intelegerea textului, unul de gramatica si unul de creativitate. Compunerea pe baza textului nu se refera neaparat la ce zici tu (relatia autor-opera-cititor). Cel putin eu nu am lucrat pe astfel de subiecte. De obicei se dau demonstratii. De exemplu: Alcatuieste o compunere in care sa prezinti particularitatile unei opere lirice folosind exemple din ambele texte.
In fine, sper ca ti-am fost de ajutor, imi pare rau daca am fost neclara intr-un fel. Bafta la olimpiada! :*:*