| KeyM a întrebat:

Hey! TPU

sunt un elev din Moldova ce a depus actele la un liceu din Romania

si iata ca am fost admis si am o intrebare

de exemplu eu am nevoie de stiinte ale naturii si doresc sa fiu laborant sau farmacist dar am intrat la un liceu de electrotehnica

e posibil sa am probleme
am in vedere cu studierea profesiei dupa bac
sau profilul liceului nu conteaza

mersi anticipat)))))

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, în principiu nu contează profilul urmat în liceu însă când vei da admiterea la facultate esti nevoit să te pregătești de 2 ori mai mult. De exemplu : tu termini liceul la un profil de filologie( unde din a 10 nu mai faci mate, chimie, biologie.) si vrei să vrei să dai la medicină. Rămâi unde esti, învață bine si încearcă să te transferi in clasa a 10-a la stiinte.