| Einstain01 a întrebat:

Hey,TPU! Vacanta de vara a inceput.Am terminat clasa a 8 a.Am scapat si cu examenul. Maine merg sa completez fișele de înscriere, iar miercuri voi merge sa ma inscriu la liceu.As prefera profilul economic.Are cineva idee cum e? Si avand in vedere ca voi merge intr-un loc complet nou, imi este tare frica. Daca nu ma voi intelege bine cu colegii? Daca or sa rada de mine pentru înfățișarea mea?(sunt mai plinuta) Cum gasesc clasa? Daca nu gasesc pe cineva care sa vrea sa stea cu mine in banca? Daca nu ma plac profesorii? Si astea sunt doar cateva dintre intrebarile pe care-mi le pun zilnic si imi este teama ca raspunsul sa fie unul negativ... Aveti cumva sfaturi? Va rog.

Răspuns Câştigător
| BlackRaven45 a răspuns:

Eu am fost placut surprinsa sa vad ca nu ii pasa nimanui de cum arat. Daca esti prietenoasa cu restul, atunci si ei vor fi la randul lor la fel. Nu are de ce sa iti fie frica. Gandeste-te ca si pentru colegii tai e o schimbare de peisaj. Si ei sunt adolescenti cu griji, asa ca tine.

Profesorii in general sunt ok. Nu au de ce sa nu te placa, decat daca mai sunt vreo 2-3 batuti in cap. Profesori de genul gasesti peste tot. Asta e. Tu retine ca in viata nu trebuie sa te placa toti. Fii tu insati, asa vei atrage oamenii care te plac asa cum esti si care chiar vor ramane in viata ta. Daca te dai drept cineva care nu te reprezinta, atunci atragi si oameni care nu vor fi tocmai pe placul tau.

Profilul economic, pe mine nu ma prea incanta pentru ca pe mine nu m-a pasionat niciodata Economia, dar daca tu ai o inclinatie spre acest domeniu, atunci cine te opreste? Profilul e unul bun, dar personal nu imi place mie din motive pur subiective.

Clasa o vei gasi. Cand veti vedea repartizarea, posibil sa ia unii colegi initiativa si sa va faceti grupul clasei. O sa va cunoasteti intai cel mai probabil in mediul online. Daca te ingrijoreaza infatisarea ta, incearca sa te imprietenesti cu ei pe mess. Desi, nu ar trebui sa iti faci griji. Cu totii suntem oameni pana la urma. Nu stiu daca asta e o practica generala dar la mine la liceu, profilul Economic e notat cu litera E. Veti fi 9E probabil. Pe pagina cu repartizarea va fi scris. Scuze. Sunt a 12-a si am cam uitat detaliile astea mici. In orice caz, vei afla. Fie de pe site, fie de pe listele afisate la intrare in scoala. De intrebat, nu se va supara nimeni daca o sa intrebi.

Calmeaza-te. Vei rade cand vei reflecta si vei realiza ca ti-ai facut griji degeaba. Mult noroc la repartizare! happy

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

As prefera profilul economic.Are cineva idee cum e?
E mișto.
Si avand in vedere ca voi merge intr-un loc complet nou, imi este tare frica.
Nu e cazul să îți fie frică.
Daca nu ma voi intelege bine cu colegii?
Te vei înțelege bine.
Daca or sa rada de mine pentru înfățișarea mea?(sunt mai plinuta)
Nu o să râdă.
cum gasesc clasa?
Are numărul scris pe ușă
Daca nu gasesc pe cineva care sa vrea sa stea cu mine in banca?
O să pună diriginta pe cineva.
Daca nu ma plac profesorii?
O să te placă
Si astea sunt doar cateva dintre intrebarile pe care-mi le pun zilnic si imi este teama ca raspunsul sa fie unul negativ
Răspunsul o să fie pozitiv.
... Aveti cumva sfaturi?
Da, avem.
Tu pune întrebările.

| AdrianaDaniela123 a răspuns:

Din ce oras?
Si eu merg la economic (Kretzulescu)

| Ami5807 a răspuns:

Profilul economic este unul foarte bun, tu încearcă să fii sociabilă, vorbește cu cei de acolo și la ore încearcă sa fii activa și sa răspunzi la întrebarile tuturor profesorilor mai ales dacă ești sigura pe tine căci asa profesorii or sa te placă!