| anonim_4396 a întrebat:

Heyaa! Cum as putea sa le spun parintilor mei ca am nevoie de ochelarii de vedere? Adica, dati-mi un "scenariu" sau ceva, pentru ca de fiecare data cand vreau sa le spun ma apuca emotiile si nu-mi gasesc cuvintele. Si mai vreau sa mentionez ca ei nu stiu deloc ca am probleme cu vederea, nici macar nu suspecteaza. deci asta ingreunaza un pic lucrurile.
Va rog, ajutor, mai ales ca trec intr-a 8-a. Fundaa! happy

Răspuns Câştigător
| cata1angel a răspuns:

Draga mea sa stii ca am sa spun si eu ca ceilanti nu ai de ce sa iti fie rusine adica nu e vina ta ca nu mai vezi bine dar, uite si un scenariu daca zici ca iti este atat de rusine 'Mami tati vreau sa va spun ceva si nu stiu cum sa incep astazi un baiat a facut misto de mine pentru ca a zis ca mi-a facut nu stiu ce semn si nu am vazut si m-a facut chioara si de fapt cred ca are dreptate pentru ca nici la scoala nu prea vedeam la tabla si cateodata ma ustura ochii. Sper sa mearga te pupicesc si nu uita funditaaaaa

6 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

De ce sa iti fie rusine si sa re apuce emotiile? Sunt parintii tai, persoanele in care trebuie sa ai incredere si care te ajute indiferent de situatie. Nu ai de ce sa te simti asa. te duci si le spui pur si simpul pentru ca nu se va intampla nimic rau, doar nu ai facut vreo prostie pentru care sa fi certata. In plus de asta gandeste-te ca daca nu le vei spune mai incolo vei avea probleme si mai mari si ai toate sansele sa porti ochelari toata viata

| DieBitch a răspuns:

Mă sunt părinți tăi nu străini, cum să te apuce emoțiile?
Pur și simplu. Mami, Tati. îi iei deoparte frumos și le zici ( eu aș avea nevoie de ochelari. nu văd prea bine. și nu v-am spus până acum că mi-era rușine. ) ei o să știe de aici!

| frumusica88888 a răspuns:

Mami,tati vedeti ca am nevoie de ochelari de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la ei si le spui ca ai nevoie de ochelari si atata tot. Fara niciun 'scenariu'. Nu ai de ce sa ai emotii.

| selysol a răspuns:

de ce ai emotii? sunt parintii tai nu are de ce sa iti fie rusine de ei si mai ales cu o problema ca si asta hai mai ziceam daca erau ceva chestii jenante dar asta nu e deloc jenanta nu trebuie sa fie amandoi de fata spune-i prima data mamei daca de ea esti mai apropiat/a sau tatalui cu cine te simti mai in largul de ex: mama/tata nu vad bine si cred ca as avea nevoie de niste ochelari sau propune-le sa mergi la un control de ochii sa vezi ce probleme ai. bafta:*

| madalina1908 a răspuns:

Pai ii iei frumos si le spui, mami, tati nu vad asa bine am nevoie de ochelari! Nu trebuie sa.ti fie rusine de ei ca sunt parintii tai, ar trebui sa ai incredere in ei...Si nu e nici o rusine!happy