| anonim_4396 a întrebat:

Heyy. Am si eu niste intrebari mai profunde pentru voi laughing 1. De la ce varsta credeti ca se poate simti iubirea adevarata pentru cineva? (eu cred ca de la 12-13-14 ani) 2. Ce inseamna iubirea pentru voi? (pentru mine este atunci cand simt ca as face orice pentru cineva). Si 3. Daca esti intr-o relatie si le spui si altor fete sau baieti ca ii iubesti dar asta doar pentru ca sunteti prietenei foarte buni, este in regula? De exemplu azi am avut o discutie cu 2 fete care ziceau ca e gresit sa faci asta dar dupa parerea mea, iubirea poate fii de mai multe tipuri: familiala, colegiala, prieteneasca sau de relatie. Chiar sunt curioasa ce raspunsuri veti da la aceste 3 intrebari ale mele happy

Răspuns Câştigător
| Anonima163333 a răspuns:

1.De la orice varsta, dar fara relatii intime.DE la 12-13-14 ani poate fi mai mult prietenie,adica vrei sa stai mult cu persoana respectiva,mergeti impreuna la o inghetata, discutati despre un film, chestii pentru varsta voastra.O relatie stabila, zic eu, se face de la 18 ani in sus, cand te poti muta cu partenerul, fiind majora.
2.Pentru mine, care presupun ca am aceeasi varsta ca tine (13 ani jumate), iubirea inseamna sa iti doresti sa fii aproape de el, sa faci orice pentru el.
3.Este in regula,ii iubesti ce pe niste amici, dar mai bine nu le spune lor asta, zi-le asa "tin la voi ca la niste prieteni", zi-i ca il iubesti pe prietenul tau, ca sa nu se inteleaga gresit pentru ceilalti.
Sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta!

| Nemessys a răspuns (pentru Anonima163333):

Ce înseamnă mai exact,, orice"?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cât timp e sinceră eu zic că e iubire adevărată mereu, că de aia se și numește „adevărătă" doar că după o anumită vârstă și eventual experiență de viață vezi altfel lucrurile și reacționezi diferit

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La fel ca toate celelalte lucruri, toate vin la timpul lor. Nu este o varsta pentru iubire, dar in general creierul dezvolta aceasta capacitate pe la 20 de ani. Tu gandesti cumva acum, dar te asigur ca daca o sa vii peste ani si o sa citesti intrebarea, o sa razi de ea.
Exista mai multe tipuri de iubire, pentru familie, pentru o persoana draga, pentru animale, pentru actiuni. Totul porneste de la creier, deci iubirea pentru anumite persoane inseamna altceva pentru alte persoane.
Iubirea pentru mine? Fata de ce? Daca te referi strict la persoana care o sa ramana langa mine toata viata, atunci... nu se poate descrie, parerea mea. Nu iubesti pe cineva cu adevarat decat atunci cand il iubesti fara un motiv clar, cum ar zice scriitorul Anatole France.

Poti sa ii zici cui vrei tu ca il iubesti, pana la urma trebuie sa iubim pe toata lumea, toti suntem conectati intre noi daca privim de sus, toti mergem inainte si toti suntem facuti din pamantul pe care stam. Doar ca in ziua de azi, nu multi inteleg asta, si daca ii zici oricui ca il iubesti si ii spui si persoanei dragi, atunci isi pierde farmecul. Dar nu este vina noastra, ci pur si simplu asa este creierul facut. Bineinteles ca am putea schimba asta, dar mai e cale lunga pana acolo...

Ai avut o discutie cu 2 fete, o sa ai o discutie si cu 3 fete si cu 4, iar in lumea asta mare o sa dai mereu de persoane cu conceptii diferite, conteaza sa realizezi ca este doar o conceptie.

| Nemessys a răspuns:

Uhhh, asta e o provocare. laughing Să-i dam drumul.

De la ce vârstă se poate iubi cu adevărat? Încă de când te naști. Atenție, am zis ca se poate, adică este posibil, nu am zis ca se și întâmplă la toți oamenii. Nu o da în extreme sa te întrebi dacă din prima secunda ci din primele luni. Dacă tu crezi ca iubirea asta apare numai pe la 12-13 ani sa știi ca o confunzi cu atracția sexuala.

2. Iubirea ( a nu se confunda cu emoțiile) reprezinta înțelegere, empatie, respect, prietenie, creștere / dezvoltare împreună, încredere și LIBERTATE!

3. Foarte bună întrebarea. Da, se poate. Luându-ne după definiția de mai sus se poate sa iubești mai multe persoane chiar dacă ești într-o relație. Știu ca în societate se promovează ideea asta, ca trebuie sa iubești doar o singura persoana. Ba e tragic dacă iubești numai una. Când auzi o femeie ca îți spune,, eu iubesc mai multi bărbati" cumva suna a c*rva laughing. Dar hai sa recunoaștem ca asta este adevărul. Însă, dacă as auzi pe una ca iubește doar un singur bărbat, deja știu ca poate nu are tata, frati, veri și niciun prieten sau coleg de munca/facultate. Numai în cazurile asta ar iubi doar un singur bărbat și de aia zic ca este tragic.
Nu exista iubire de mai multe tipuri. Exista fix aceeași rețetă pentru toată lumea. Ca alegi tu o persoana cu care sa faci acel schimb de nevoi și îți oferă niște emoții puternice care te fac sa crezi ca iubești și mai mult acea persoana, atunci asta e altceva.
Deci diferența dinte a iubi un prieten și a-ți iubi iubitul, nu exista.
Cu iubitul faci doar un schimb de emoții sau nevoi, cum vrei tu sa le numești. Nevoia de atenție, de afecțiune, de socializare, teama de singurătate, nevoia de apreciere și sa știi ca ești important pentru cineva, atașament, dependenta emoțională și în cazuri mai mare, chiar disperare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 - În nici un caz! Aceea NU e iubire adevărată ci e o iubire adolescentină, superficială, în nici un caz profundă. Iubirea adevărată, consider eu, începi să o simţi abia după vârsta de 25-27 de ani.
2 - Iubire înseamnă să vrei ca persoanei dragi de lângă tine să-i fie bine, să îţi însenineze ziua, să te binedispună, să-ţi vindece sufletul.
3 - Cred că da. Ei vor înţelege că îi iubeşti doar ca prieteni ci nu în alt mod. Exact iubire amicală este. happy

| Ionut659 a răspuns:

Hai că sunt pregătit de la capacitate.winking
Întrebarea cu nr. 1.
Păi e legal de la 18 ani să ai relații intime deci...este posibili și de la 12-13-14 ani da în glumă și nu serios. Adică să te muți la el, să ai o relație serioasă etc. Te împiedică multe lucruri.
2.Se pune si mâna dreaptăwinking? Iubirea este ceva comun care poate dura mai mult sau mai puțin dar nu veșnic. Dacă nu am muri și am zice că vom fi cu aceași persoană toată eternitatea re înșeli. Și nunțile vor fi ca la o ieșire la un suc.
Iubirea poate fi prelungită pentru o eternitate dacă ai ceva în comun cu partenerul dvs. De ex un cuplu de 70 de ani au spus că nu s-au certat nici măcar o dată. Ei de fiecare dacă când vroiau să se certe cântau câte un cântec amândoi.
3.Da și nu, da ca prieteni dar nu ca iubiti/e, desigur dacă ai un partener.
Viața e ca o carte, trebuie să o înțelegi ca să o citești și să o înțelegi. Dacă iubirea nu exista lumea nu mai era în ziua se azi aici.
Dacă ai sub 18 ani stai cu minte și învață despre viață că oricum în românia școala te tocește, asta trebuia să îți spună un profesor.