| anonim_4396 a întrebat:

Heyy. Am si eu o nelamurire... spre sa ma puteti ajuta. Fostul meu iubit, actualul cel mai bun prieten, e impreuna cu cea mai buna prietena a mea de vreo 3 zile. Ei m- au intrebat daca ma deranjeaza ca ei sunt impreuna si le-am zis ca nu, ca nu mai simt nimic pentru el si ca daca ei sunt fericiti atunci si eu sunt fericita pentru ei. In ziua in care ei s-au pus impreuna m-am combinat si eu cu un baiat. Faza e ca azi cand am iesit cu un grup mai mare, prietena mea a stat pe el si s-au tinut de mana si sarutat si etc etc si m-am simtit ciudat. Nu stiu de ce, mai ales ca nu il mai plac, dar m-am simtit putin geloasa. Puteti sa imi explicati voi? Mersi

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| seth2016 a răspuns:

Hi,

Gelozia este o emotie complexa, puternica, care sperie pe multi.

Simti gelozie pentru ca ai perceput o amenintare din partea prietenei tale asupra relatiei tale (de prietenie) cu fostul tau.

Probabil ca nu are de a face cu dragostea, devreme ce zici ca nu mai simti nimic pentru el, ci cu prietenia. Gelozia nu apare doar in relatiile de dragoste.

Gelozia iti spune ca o relatie este importanta pentru tine, dar poate si distruge relatii. Te poate face sa fii cu ochii mai mult pe fostul tau sau te poate face sa intervii in relatia lui cu prietena ta.

Ce poti face este sa fii atenta la gandurile negative pe care le ai si sa nu reactionezi peste masura.

Bine ai venit la caruselul emotiilor. Managementul lor cu succes te face mai puternica si te maturizeaza.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi e normal, ai fost împreună, la un moment dat ai făcut tu astea cu el, chiar e destul de de mirat că ai putut accepta situația, înseamnă că n-ai avut cine știe ce relație pasională cu el. na, dacă doar te deranjează așa în mică măsură peste ceva timp o să te obișnuiești cu situația

| Dia37Andreea a răspuns (pentru Adry05):

Mersi pentru raspuns si n-am cu ce sa ma mai obisnuiesc... dupa 3 zile s-au despartit? a doua zi, fiecare era impreuna cu persoanele pe care le placeau cu adevarat, chiar daca el a fost indragostit de ea, insa ea de el nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simţi asta deoarece a fost pentru atâta timp iubitul tău, iar când îl vezi cu o alta, şi cea mai bună prietenă a ta, te simţi ciudat, îţi spui în gând "Uite, tipul ăsta mi-a aparţinut cândva iar acum e în braţele alteia...".

| Michaeel a răspuns:

Este normal sa te simți geloasa din moment ce el este fostul tău.

| Peachdelight a răspuns:

E perfect normal sa te simți așa, noi oamenii avem o latura foarte ciudata. Chiar daca nu mai avem sentimente și nu ne mai interesează in sensul ăla, tot nu ne place sa știm sau sa vedem ca persoana care cândva a făcut parte din viața noastră pe plan sentimental, a trecut mai departe. Cred ca e vorba mai mult de orgoliu și egoism. Poate și de amintirile care ți se stârnesc in legătura cu persoana respectiva. O sa treacă de la sine. Trebuie doar sa te obișnuiești cu imaginile și cu gândul.