| letty23 a întrebat:

Heyy TPU. sunt la varsta aia la care incepi sa devii dependent de telefon. si chestia este ca am observat ca imi face rau si ca vreau sa reduc din timpul de stat pe el. dar oricat m -am straduit...de fiecare data cand il deschid vad...100 mesaje noi si nu ma pot abtine sa nu le citesc. imi puteti da un sfat despre cum sa renunt la telefon? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Incearca sa le raspunzi sec celor care iti trimit mesaje. In scurt timp nu o sa-ti mai trimita.

Daca vrei sa renunti la el atunci trebuie sa fii determinata!

Nu este nevoie sa scapi de el! Poate mai ai nevoie sa vorbesti din cand in cand cu cineva...

Doar incearca sa nu exagerezi! Uita-te doar cand ai timp la mesaje si nu le citi pe toate, doar pe cele care par importante.

Succes!

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu se scapa asa de usor de telefon.
Dar e foarte bine ca iti constientizezi problema.
Asta e primul pas.
Gandeste-te ca nu pierzi absolut nimic.
Daca azi nu citesti mesajele, peste o saptamana nu mai conteaza ziua de azi. Adica s-a dus. Oricum nu pierdeai nimic. Si nici nu castigai.
Asta daca nu sunt mesaje importante.
Da chiar, ce mesaje primesti de ai 100? Pe fb sau pe ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam că poți deveni dependent de telefon la orice vârstă.

Spune-le oamenilor care îți trimit mesaje că nu poți vorbi acum și pune grupurile pe mute.
Așa nu mai vezi sute de mesaje.