| Mariadk544 a întrebat:

Heyyy, am nevoie de sfaturi. Sunt a 8 a, saptamâna asta am dat simulare județeană. Și efectiv nu știu cum să mi controlez anxietatea. La ambele probe am fost panicată, abia țineam stiloul în mână la română a fost mai ok, dar la mate, nici să scriu nu puteam din cauza tremuratului...era un chin să scriu și să încerc să mi potolesc și mâinile și picioarele. O sa iau notă mică la mate, m-am uitat pe barem, și erau câteva exerciții pe care știam să le rezolv daca reușeam să mă concentrez și dacă aș fi fost linistită, dar din cauza anxietății nu am putut.Acum sunt destul de frustrată și stresată, fiind că puteam mai mult. Nu-mi pot controla tremuratul. E atât de puternic, simt că imi sare inima din piept, mă simt blocată, nuai pot gândi, vorbi, dar sunt conștientă. Îmi venea la un moment dat și să plâng. Va rog, am nevoie neapărat de niste sfaturi. Cu anxietatea asta, nu voi lua notă mare la examene. E groaznic. Vreau doar sa fiu liniștită și să scriu absolut TOT ce știu să rezolv, nu sa pierd puncte din cauza emoțiilor. Simt o presiune mare pusă pe mine in acele momente, sau in general. Nici nu pot explica...e doar ceva groaznic. Cei cu această problemă înteleg.