| Anonim3337777777 a întrebat:

Heyyy TPU!
Sunt elev clasa a 12 a profil filologie, la un liceu de top si am terminat semestrul cu media 10. Am auzit unii oameni care spun ca am facut o alegere proasta, alegand acest profil fiindca voi ajunge gunoier....etc
Va rog spuneti mi chiar mi am ruinat viata?
Spuneti-mi ce faculatati pot urma care sa ma ajute sa fac o meserie foarte bine platita?
Pot merge chiar si in IT?
Am avut multe pareri care spuneau ca o sa iau nota foarte mare in bac (peste 9.8)

2 răspunsuri:
| Delcatty a răspuns:

Nu ti-ai ruinat viata. Trebuie sa alegi ca profil ceva la care te pricepi. Altfel, daca tu nu esti bun la materiile de mate-info, sa spunem, primesti note mici, te chinui si iti e sila.
Ca facultati bune: Dreptul, Psihologia, Limbi straine. Poti sa devii avocat, judecator, procuror, psiholog, logoped, translator si asa mai departe.

| UnNumeMișto a răspuns:

Eu unul sunt tot in clasa a 12 a filo si iti spun sincer ca este un profil foarte bun si dai bacul la niste materii ușoare (mai putin istoria unde trebuie sa inveti mult?). Poți face foarte multe in viata cu profilul asta. Poti sa incerci la Academia de Politie din Bucuresti, Scoala de politie din Câmpina, Scoala de jandarmi Falticeni, Facultatea de Drept, litere, limbi straine și multe altele. Daca esti bun la Informatica ai putea incerca si acolo dar mi se pare greu avand in vedere ca la filologie se face doar o ora pe saptamana.