| GumitzaXD a întrebat:

Hii, Am O ghicitoare[alta]Si nu stiu raspunsul.Please ajutati-ma:
Intr-un oraş sunt multi hotii si asa Presedintele decide : - Cand cineva intra intr-un un magazin, este un aparat care il intreaba un numar, si numai oamneni adevarati [ Nu hotii ] ştiu codul.
Int-ro zii, un hot vrea sa mearga la un magazin. In fata la el este coada la aparatu-l care verifica oameni [ Aparatu-l care cere codul ].
Hotul Se uita la niste oameni.
Aparatu-l zice - Cinci - Iar un om normal spune cinci shii trece.
Aparatu-l spune doişpe iar un om zice şase shii trece.
Era randul lui, shii credea ca a prins şmecheria.
Aparatul spune zece, iar hotul spune cinci shii nu trece.
De ce?

Dau funda si Vot` love struck[Scuze categoria]

4 răspunsuri:
| ktyi a răspuns:

Nu stiu !

| MarrieMarie a răspuns:

Pentru ca prima oara l-a inmultit pe 5 cu 1=5 a doua oara 6x2=12 iar a treia oara 5x3=15 deci trebuia 15.

| Miina a răspuns:

Pentru ca trebuia sa spuna 10.
De ce?
Deoarece penultimul om a trecut spunand aceeasi cifra pe care a spus-o aparaut, iar ultimul a spus jumatatea.
Smecheria e : aparatul spune o cifra primul om spune cifra respectiva iar al doilea jumatatea!:d

| Apy a răspuns:

Era dupa coada primul probabil ca avea unu al 2 doi si al 5-lea 5 si al 6-lea 6 si tot asa pai zicea c e coada(app nu conteaza ce a zis aparatul ei isi continuau nr la rand happy plus ca hotul fura si asa a fost si in cazul aparatului)