| Nimeni20192018 a întrebat:

Hristos a Înviat. Am un prieten l-am cunoscut pe Facebook prieten, nu iubit, prieten in sens de BFF. Ma inteleg foarte bine cu el. Mi-a dat numarul de telefon, vorbim des. El inițial este din alta tara, este cetățean străin, de câțiva ani in România, vorbeste bine Romana, daca va intrebati asta, in fine locuiește in Sibiu, iar eu in Suceava. Vreau sa vad daca este prieten adevarat. Eu simt ca ii pot spune orice ca asa și pare super de treaba, dar vreau sa aparentele sa nu însele, va rog spuneți-mi cum mi-as putea da seama daca este un prieten adevarat sau unul fals? Eu intrebarea asta am pus-o si ieri aici pe TPU dar nu am scris-o clar si ati avut nelămuriri acum am scris-o mult mai clar.

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Înainte de a încerca să afli dacă îți este prieten, ai putea să afli cu adevărat dacă el are un interes mai mare decât prietenia? Cum îl consideri tu, este reciproc? Aș spune că te place, căci băieții rar caută astfel de prietenii cu fete. Asta cum ai putea să afli?

| Nimeni20192018 explică (pentru IsabelaIssa):

Ah, uff. Amandoi suntem băieți. Nu-i nici unul fata?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Nimeni20192018):

Ah, scuze, nu m-am uitat la numele tău. Atunci se pare că îi place cum gândești și sunteți pe aceeași lungime de undă. De ce cauți dovezi? Nu cred că ar fi frumos să îl testezi în vreun fel. Vă puteți întâlni cândva și legați o prietenie mai strânsă. Iar dacă și tu spui că simți că este ok și de treabă, iar nu văd de ce ai avea îndoieli. Și până la urmă, nu trebuie să spui cine știe ce secrete din viața ta dacă nu simți asta.

| Nimeni20192018 explică (pentru IsabelaIssa):

Oricum am stabilit sa ne vedem. Mai intai trebuie sa treacă porcăria asta de COVID si sa anuleze carantina Sucevii.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Un prieten adevarat iti este mereu alaturi, te asculta si incearca sa te indrume sau sa isi prezinte parerea despre un anumit subiect care te macina, te respecta, tine la tine, isi face timp pentru a vorbi cu tine, nu te minte, nu te foloseste in vreun fel, nu te pune in pericol.

| Nimeni20192018 explică (pentru Aasdfghj):

Așa este el. Exact cum ai descris tu um prieten adevarat

| Andreeush a răspuns:

De cât timp vorbiți?

| amaliab1997 a răspuns:

Nu cred ca avem cum sa ne dam seama cum este o persoană cu adevărat, ce contează este doar daca tu esti dispus sa ai incredere in ea sau nu!