| delix910 a întrebat:

Imi cade parul de vreo 6 luni incontinuu. Am analizele perfecte, dar nu beau prea multe lichide...Am incercat in tratament timp de 3 saptamani dar fara rezultat. Am 14 ani, e normal sa imi cada parul de la aceasta varsta? Oare se regenereaza?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

E cam devreme sa ti cada parul intr adevar. Asigura te ca ai o alimentatie echilibrata din care sa nu lipseasca proteinele, fierul, vitaminele. Mananca fructe si legume, peste, carne, oua, nuci, seminte crude, migdale, cereale integrale. Poti sa iei si suplimente specia pentru sanatatea parului si a unghilor de la farmacie. Evita stresul deoarece e si asta un factor cu impact negativ si de asemenea socurile emotionale. Poate fi si o problema hormonala de asemenea. Cumpara de la plafar tinctura de ardei iute, brusture si urzica si frectioneaza scalpul zilnic. Ajuta la combaterea caderii parului dar si regenereaza in acelasi timp. E eficient si sucul de ceapa si ghimbir. Uleiul de cocos si ricin are efecte benefice recunoscute in cresterea parului. Foloseste un sampon din plante care curata delicata si nu agreseaza scalpul ca cele din comert care sunt pline de chimicale. Si e bine sa bei si lichide pentru hidratarea suficienta a organismului. Remediile astea le am incercat si eu cand m-am confruntat cu caderea parului si la mine s au dovedit eficiente si, in plus, sunt ieftine si la indemana oricui. Numai bine.