| alone a întrebat:

Imi da-ti si mie exemlu de 30 de cuvinte provenite din limba latina?

Răspuns Câştigător
| cosmina05 a răspuns:

Basilica(biserica), botez (din baptism), rugaciune (din rogationem), preot (din presbiterius), cruce (din crucem), pacat (din pecatum), inger (din duiangelus), a ara (arare), a semana (seminare), grau (granum), secara (secale), orz (hordeum), legume (legumen), canepa (canepa), in (linum), aur (aurum), argint (argentum), sare (salem), cal (caballus), vaca (vaca), vie (vinea), vita (vitea), poama (poma), dinte(dentem), gura(gula), apa(aqua), toamna(autumnus)

4 răspunsuri:
| Zâmbărici a răspuns:

Da ce nu exista google? Nu exista creier?

Du-te www.google.com. Si cauta acolo

| liony433 a răspuns (pentru Zâmbărici):

Dece exista TPU toti pentu unu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica, inger

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sangius- sange; unguere- a unge; Acer>ascutit, albus>alb, asper>aspru, calidua>cald,
Dulcis>dulce, mollis>moale, niger>negru, uiridis>verde; sanus>sanatos,, surdus>surd, tristis>trist.
Nu mai stiu altele, scuze.