| florin9999 a întrebat:

Imi e frica sa ma bat, e cineva la scoala care incearca mereu sa ma bata iar eu incerc sa evit, de multe ori chiar da in mine, imi este frica ca ma va bate deoarece nu am mai intrat intr-o bataie niciodata.Cum as putea scapa de frica de a ma bate si cum ar trebui sa ma bat? Va rog sa ma ajutati!

16 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa vorbesti cu parintii sa te inscrie la un curs de karate si atunci vei scapa de frica.

| Pushtiu a răspuns:

Poi incearca sa nu-l bagi in seama... daca tot continua ia niste cursuri de auto-aparare, chiar ajuta.Sau dai una si fugilaughing

| nustiunustiu a răspuns (pentru Pushtiu):

Dar daca nu-l bagi in seama esti luat de prost si ala prinde si mai mult curaj.

| UrbanNinja a răspuns:

Ai sa vezi ca daca mai continua mult asa... te va calca pe nervi asa de tare incat vei sari la bataie si sunt sigur ca tu vei iesi "invingator"

Daca le spui parintilor ce crezi ca rezolvi? O sa vina ai tai la scoala, o sa il ia la intrebari, iar dupa ce o sa plece te va batjocori:"uite ala a venit cu mama si tata", si o sa inceapa sa rada si o sa te simti foarte prost
Daca chiar nu poti sa il bati... pui pe altcineva(dar asta in cel mai rau caz)
Sper ca te-am ajutat
Numa bine!
Da si mie un mesaj cu ce s-a intamplat te rog big grin

| Patriciiia a răspuns:

Deci,eram mai mica...prin clasa a 3-a thinking si m-a batut una... dupa 2 luni, i-a murit tatal.
ps. Dumnezeu nu bate cu batul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunele parintilor tai, fara fricawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cand am iesit de la scoala 3tigani erau la poarta.eu vroiam sa ma duc acasa si s-a luat de mine. a trecut a venit a doua zii si ii vad pe unii din tipi pe strada.imi iau inima in dinti si ma duc la iei si le zic de ce s-au luat de mine.eu s-au enervat si au ineput sa dea in mine.eu i-am batut pe toti si dupa au zis ca vine sa ma bata cu unii mai mari. ce sa fac? plss un ajutor

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai iti zic cum sa il bati si cum sa il pacalesti sa te lase:
1)cum sa il bati:Incearca sa iei cursuri de karate sau joaca fotbal ca portar sa ai reflex si nu te mai poate atinge.
2)cum sa il pacalesti:
Deci cand vine sa te bata zii ca pariu ca e asa slab incat nu poate sa te atace cu pumnu cand fuge.El va crede ca il subestimezi asa ca va face asta.Atunci date un pas in stanga/dreapta de unde vine el/ea.Si cand tine pumnul iail si dal asa peste cap gen :cum e la karate il iei de mana si il dai peste cap.

| emignon a răspuns:

Vorbeşte cu directorul şcolii şi spune-i că vrei să te muţi în altă şcoală. Apoi caută pe Google unde sunt şcoli în România unde nu există violenţă. Pe cerere dacă o primeşti scrii adresa de acolo. Eventual o mănăstire sau un centru religios unde se ţin cursuri. Mult succes!

| SKillerQSama a răspuns:

Fa ca tiganul dai si fugi laughing)

| nicusor_4160 a răspuns:

Prima data trebuie se te iei in gura cu el sa fi mai tare la gura si dupa aia iti da pace! O zisc din propria experienta! Bafta

| stefan0123 a răspuns:

De vreo 2 saptamani m-a enervat un copil. Nu era mai mare nici mai mic in clasa cu mine.
El dadea in mine. eu mai dadeam asa in gluma. Dar intr-o zi s-a luat rau de mine fii atent ce sa faci : nu-ti fie frica sa dai in el, de ce? E chiar foarte greu sa omori un om. chiar greu. Trebuie sa il inveti minte orice ar fi. Dar dupa sa nu te imprietenesti cu el ca o sa vezi tu.
Incerca sa folosesti picioru pentru ca e de 5 ori mai bun ca pumnu si mai lung de 2 ori.
Acestea sunt sfaturile mele.
Ps : nu-ti fie frica sa dai la fata.

| zock123456789 a răspuns:

Ma du-te la el si zii asa:Ba bulangiule vrei bataie? Apoi te impingi in el daca vrea sa dea in tine tii pumnii la cap si apoi ai frici tu un pumn in maxilar(MEcla)in partea dreapta si ati garantez eu ca va merge eu am facut asta si a stat 2 luni in spital Nu el eu!laughing Glumeam l-am rupt

| Eugenia_Copilescu_1974 a răspuns:

Tine-i piept si sa nu-ti fie frica de cea k se v-a intampla deoarece pana la urma v-a primi o pedeapsa!

| Țoțan_Lucian_1995 a răspuns:

Cel mai bine e sa spui părinților. Dacă vei da și vei fugi nu rezolvi nimic tot te întâlnești cu respectivul agresor. Pentru un curaj. sau Cum sa zic o încredere în sine, practica un sport gen karate judo kickbox etc.