| croissant a întrebat:

Imi este dor de o iubire pierduta care nu mai are deloc sanse din partea lui... Am incercat sa vorbesc cu alti baietii dar tot imi aduc aminte de el... Se spune ca timpul le vindeca pe toate dar nu as vrea ca timpul sa treaca asa peste mine. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Salut! Cea mai buna metoda sa uiti de cineva este sa il izolezi de tine atat pe el, cat si lucrurile care iti amintesc de el. Odata facut acest pas, urmatorul este sa incepi sa te implici in diverse activitati, astfel incat experienta si amintirile cu fostul partener vor fi inlocuite de experiente noi, cu persoane care iti sunt prezente in viata. Daca faci aceste doua lucruri, tot ce mai conteaza este sa lasi sa treaca timpul. De obicei se spune ca este nevoie de jumatate din durata relatiei, ca sa treci peste.
Nu in ultimul rand, foarte important, concentreaza-te pe prezent si pe viitor si priveste mai putin trecutul.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna din nou!

Pai vezi problema? happy Cum am spus, daca omul vrea ceva cu adevarat... poate sa obtina asta. Dar tu NU vrei sa treaca aceasta perioada, tu NU vrei sa il uiti.

De ce? De ce nu vrei? Care este problema? De ce nu vrei sa treaca timpul si sa il uiti?

Stii ce sa faci, stii prea bine ce sa faci. Sa vrei sa te simti bine, sa vrei sa nu te mai gandesti la asta, sa vrei sa fii fericita (fara acel baiat).
Da-l incolo, s-a dus, zau asa. Te-ai gandit asa de mult la el... el s-a gandit la tine? NU.

Sau hai sa facem atlfel, ca vad ca nu prea merge. Fii atenta. Vin sarbatorile acum, vine asa zisa vacanta, Craciunul... eu zic sa stai linistita perioada asta, sa nu te gandesti, nu ai nevoie de nimeni sa te faca fericita, ai nevoie doar de tine. Mai pune o intrebare, mai un raspuns, mai vorbeste cu cineva, simte-te bine, fii fericita. Gandeste-te ca a trecut perioada asta, nu ai fost fericita si... ai castigat ceva? Nup, nimic big grin

Dupa ce trece perioada asta, iti dau eu voie sa te gandesti la el (daca o sa mai fie cazul) si te ajut sa il "recastigi" sau sa gaseti pe altcineva.
Insa doar perioada asta, nu trebuie sa te mai gandesti, asta este conditia, facem asa? Te simti bine? ^_^

Deci hai, sarbatori fericite si numai bine! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci decât să aștepți.

| bianca0942 a răspuns:

Este timpul să te resemnezi si sa accepti ideea ca acea persoana nu mai face parte din viata ta.Stiu ca este greu, dar trebuie sa ai incredere in tine, daca nu a fost sa fie, nu trebuie sa te intristezi.Esti tanara, ai tot timpul din lume sa o iei de la capat, trebuie doar sa iti repeti ca esti puternica si ca poti trece peste! Nu poti uita o persoana asa de usor, mai ales o iubire adevarata.Cand va fi sa fie cineva, va aparea si te asigur ca acea persoana nu te va lasa vreodata! O sa fie bine, capul sus!❤