| cooKIsues a întrebat:

Imi faceti un rezumat la cartea jurnalul unui pusti de jeff kiney? la volumele 1, 2,3,4! Apropo cel mai bun rezumat si cel mai rapid primeste funda!

1 răspuns:
| Mihai1499 a răspuns:

A trecut mult timp de când am citit-o, și după volumul 5 nu mi-a mai plăcut. Acum sunt vreo 10.

Dar pentru întrebarea ta, puștiul (celui principal o să-i zicem Jeff și prietenului său Roland, pentru că nu-mi amintesc ce nume aveau) fac tot felul de șotii și întră în probleme la școală, în familie, în cartier. Jeff e cam narcisist, iar Ronald e cam încet la minte și cam exploatat din punct de vedere al prieteniei de Jeff. În una din cărți, își dă seama de asta și e rece cu Jeff jumătate de carte, înainte să-și revină Jeff puțin. Niciodată nu se trezește din starea lui de "sunt mai bun ca voi, las că vedeți", dar cartea încearcă să-l reprezinte simpatic în atitudinea asta a lui. La un moment dat fratele mai mare al lui Jeff avea o trupă. Frații nu se înțelegeau bine aproape niciodată. A fost și o scenă la piscină. Să citești o carte din asta n-ar trebui să-ți ia mai mult de 4 ore, sunt pline de imagini, dar se uită ușor. Vezi tu.