| tulipenoir1996 a întrebat:

Imi poate careva explica structura "dulci nimicuri" din urmatoarea strofa, va rog?
Afară-i toamnă, frunză-mprăstiată,
Iar vântul zvârle-n geamuri grele picuri;
Si tu citesti scrisori din roase plicuri
Si într-un ceas gândesti la viata toată.

Pierzându-ti timpul tău cu dulci nimicuri,
N-ai vrea ca nime-n usa ta să bată;
Dar si mai bine-i când afară-i zloată,
Să stai visând la foc, de somn să picuri.

cel mai bun raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| PatyKan a răspuns:

Si eu am tot tema asta pentru mainelaughing Esti a X a si v-a dat un subiect de test initial, nu?happy
"Dulci nimicuri" poate fi considerat un epitet dar si o inversiune. Exprima dorinta de a-si aminti de momentele fericite petrecute, fara sa fie intrerupt, izolandu-se pentru un scurt timp de toti.
Mai scrie si tu ceva, pe acolo, in completarea la ce am scris eu.

2 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Deja mă scoateţi din minţi!
Sunteţi cretini(e o boală, nu o insultă)? NU se fac teme pe TPU! Da mai încetaţi odată cu întrebările astea!
Şi da, e şi foarte greu să îţi dai seama ce exprimă "dulci nimicuri"... cum naiba o să vă luaţi bac-ul?

| Static a răspuns:

E inversiune, dulci find epitet :pewinking