| Adrian1331 a întrebat:

Imi poate da cineva un video in care imi arata cum se trag inaltimile, medianele si mediatoarele intr-un triunghi optuzunghic?

2 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

Nu ai nevoie de un video, ci de teorie. Mediana in orice triughi este linia care uneste un varf al triunghiului cu mijlocul laturii opuse. mediatoarea e perpendiculara dusa din mijlocul laturii unui triunghi. adica faci o linie care sa formeze un unghi drept pe latura respectiva. Inaltimea este perpendiculara dusa dintr-o latura a triunghiului in varful opus, nu din mijloc. doar sa fie un unghi drept. Videoclipuri nu am gasit, pare rau. Macar am repetat si eu teoria

| Xaya a răspuns (pentru Xaya):

Daca esti destept intelegi tu.