| wizopo2 a întrebat:

Imi poate explica cineva care este diferenta dintre timiditate si anxietate sociala? Nu reusesc sa imi dau seama daca sunt timid sau anxios. De obicei imi este frica sa vorbesc cu persoane necunoscute sau chiar cu unele pe care nu le cunosc prea bine. Nu stiu ce sa vorbesc cu ele, cum sa incep o conversatie. Mi-e frica sa nu spun ceva gresit care sa ma faca de ras sau care sa le arate ca nu ma descurc pe un anumit domeniu. Cateodata, la scoala, cand se iveste o oportunitate pentru mine de a deschide gura( vreun raspuns la o intrebare, o gluma care se potriveste cu o anumita situatie, etc.) ma blochez si imi zic in minte ca mai bine nu spun nimic fiindca apoi cine stie ce o sa creada colegii despre mine. Si mai e un lucru : cand merg pe strada si sunt multi oameni e firesc sa te uiti la ei sa vezi daca nu sunt cunostiinte de-ale tale si sa le saluti. Eh, eu, din cauza ca sunt miop si uneori nu imi iau ochelarii, ori ma uit 1 secunda ( sau chiar mai putin ) ori ma uit in alta parte ca nu cumva respectivii sa creada ca ma holbez la ei din te miri ce motiv. Asa patesc si cu fetele, doar ca in cazul asta mi-e sa nu ma uit unde nu trebuie si sa creada ca ma holbez.

Multumesc mult de ajutor!

1 răspuns:
| ShadoWizz a răspuns:

Esti timid,ca mine, daca aveai anxietate sociala ar trebui sa stai numai in casa fiindca tie frica de restul lumii, daca n-ai problema asta inseamna ca esti timid. unii spun ca sa scapi de timiditate ar trebui, cica, sa scrii cu creta pe jos "TIMID", sa te incalti cu bocanci si sa calci in picioare "TIMID" pana dispare si cica te ajuta sa scapi de ea.