| Buburuzza a întrebat:

Imi poate explica cineva intelesul proverbului : " ce naste din pisica soareci mananca! "?

Răspuns Câştigător
| bEbiTTsa a răspuns:

Adica naravurile familiei sunt mostenite, mai pe inteles obiceiurile.De exemplu tu mostenesti obiceiurile tatalui tau. ce facea el in tinerete faci si tu la fel.va asemanati f mult. Sper ca te-am facut inteleasa!kiss

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Copia genetică.
Părinți de moravuri ușoare, așa copii.
Și încă ceva, din părinți drepți ies copii strâmbi, asta fiind excepția de la regulă.
Pa, pa.

| Libelle a răspuns:

Se refera la maicata sau la taicato.
adica se zice ca daca unul din ei a facut ceva rau, a avut un viciu sau ceva de genul asa o sa fie si copilul lui.ca seamana.
adica daca mata mananca soareci si pisicuta tot soareci mananca.
intelegi?

| andrei a răspuns:

Pai daca modelul tau in viata ii un drogat si tu i sa te droghezi daca modelul tau e cineva silitor si tu ai sa fi asa adica e ceva cam "aschia nu sare departe de trunchi":p

| mariamarybu a răspuns:

Adica copiii seamana cu parintii lor!

| antolicious06 a răspuns:

Adica exact asa cum sunt rudele tale u le semeni foarte mult lor (ce se naste din pisica= adica puiul de pisica si faza cu soareci mananca = mananca si el la randul lui soareci ca si mama lui) ceva de genu