| SamuraiOkami a întrebat:

Imi poate spune cineva cum pot determina din formula structurala formula moleculara? Si care sunt legaurile π si cele G?
Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Fiecare clasa de compusi organici are o anumita formula moleculara standard.(ex-CnH2n).In orice caz daca ai formula structurala pur si simplus denumesti substanta(te uiti la legaturi) si apoi numeri atomii de carbon si atomii de hirdrogen din formula structurala. Scuze, nu vazusem.

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Legatura sigma(G) este cea simpla (C-C). Legatura pi se intalneste la dubla legatura. (C=C)-aici ai una sigma si una pi.Ea se scindeaza la aditie.

| SamuraiOkami explică (pentru Nirvanaaa):

Bine, si formula moleculara?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru SamuraiOkami):

Fiecare clasa de compusi organici are o anumita formula moleculara standard.(ex-CnH2n).In orice caz daca ai formula structurala pur si simplus denumesti substanta(te uiti la legaturi) si apoi numeri atomii de carbon si atomii de hirdrogen din formula structurala. Scuze, nu vazusem.