| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva, daca este pacat sa te machiezi?

Răspuns Câştigător
| cascadorys a răspuns:

As fi curios sa stiu ce religie ai... poate imi lasi un mesaj... Da, este. Dumnezeu te-a creat unica, chiar daca nu asa cum vrei tu, totusi esti unica.Machiajul e o insulta la adresa lui Dumnezeu; sti tu mai bine ca El sa faci lucrurile? P. Stonguet allinna:pacat nu e ceea ce consideri tu ca fiind pacat, ci ceea ce considera Dumnezeu ca fiind pacat; nu pacatuiesti impotriva ta, ci impotriva LUI!

19 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

Pacatul este o forma prin care oamenii sunt constransi sa creada si sa se supuna bisericii. Daca ne luam dupa ce inseamna "pacat" in religia ortodoxa, toti pacatuim, nimeni nu este scutit, pentru ca se poate pacatiu nu numai cu fapta dar si cu gandul.
Nu e pacat, e un kitsch.
E ca si cum ai aplica vopsea pe o picturalove struck

| Djlsghtnquuw a răspuns:

In niciun kaz.happy

| juniper a răspuns:

Nici chiar un "pacat", dar cele care se machiaza isi ascund defectele, dar le si accentueaza, eu am cearcane de cand m-am nascut si niciodata nu m-am dat cu machiaj, cel mai bun este machiajul natural.

| Klara a răspuns:

In poruncile date de Moise nu se mentioneza si faza cu machiatul straight face

| bluesky a răspuns:

Daca esti penticostal/a si foarte pocaita, exagerat de pocaita, ca acolo se crede ca e pacat, adica nu e bine.Intelegi tu... dar in nici un caz nu cred ca e pacat!

| LCD a răspuns:

Eu spun ca nu.
frecventez o biserica de pocaiti, si stiu ca nu prea sunt de acord cu asta.pentru ca dumnezeu spune sa nu iti faci chip cioplit si nici un fel de asemanare...deci e inclus si machiajul, adica trebuie sa fi natural, asa cum esti tu, cum te-a lasat El
dar eu nu cred ca e ceva grav, sa iti inbunatatesti aspectul cu ajutorul machiajelor happy

| zorialbi a răspuns:

Este pacat, pentru ca inseamna ca nu esti multumita pentru cum te-a creat Dumnezeu... e ca o insulta la adresa Lui. Daca Dumnezeu ar fi vrut, putea sa te creeze cu ruj pe buze, cu fard la ochi etc.

Ce ne invata crestinismul?
"Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur şi îmbrăcarea hainelor scumpe,

Ci să fie omul cel tainic al inimii, întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând şi liniştit, care este de mare preţ înaintea lui Dumnezeu.

Că aşa se împodobeau, odinioară, şi sfintele femei... "

(1Petru 3:3-5)
Iinainte de a aplica rimelul sau rujul, poate ne-ar fi de ajutor sa ne punem cateva intrebari:

* Folosesc machiaj pentru a aparea in ochii altora altfel decat sunt (mai matura, mai sigura pe mine, etc.)?
* Incerc sa ascund nemultumirea/nesiguranta fata de felul in care m-a creat Dumnezeu?
* Ii multumesc lui Dumnezeu pentru modul in care m-a creat?
* De ce ma machiez? Ale cui complimente sper ca voi primi, sau a cui aprobare o doresc?
* Petrec foarte mult timp pentru a ma machia, sau a ma infrumuseta, iar pentru rugaciune sau alte preocupari duhovnicesti imi ramane foarte putin?
* Gandirea si atitudinea mea este modelata de Hristos, sau de duhul lumii acesteia?
* Demonstrez echilibru si stapanire de sine?
(http://dulcecasa.blogspot.com/2008/12/femeia-ortodoxa-si-machiajul.html)

| sTeFaN_2897 a răspuns:

Mai, sa stii tu ca religia asta e mai complicata decat pare. Hai sa iti explic pe scurt in cat imi sta in putinta cum sta treaba. Aa. m-a distrat faza lui NoNName cu "minipacat"-ul. Toate is pacate, nu minipacate si superpacate rolling on the floor. Acum sa revenimwinking. Daca ar fi sa o luam cum spune Cartea, foarte multe lucruri ce par obisnuite in societatea moderna sunt pacate. Daca ma crezi, si sa mergi cu masina e pacat. Dar asta nu inseamna deacum ca nu mai mergem cu masina, ca nu mai vorbim la telefon, ca nu ne mai uitam la televizor s. a. m. d. Putem face toate acestea, numai ca nu trebuie sa devenim dependenti de ele si in orice moment sa putem renunta la oricare dintre acestea. Like TraficantaDeSentimenteRoz says, de exemplu la biserica nu trebuie sa te duci machiat. La fel ca si cum in biserica nu vorbesti la telefon. Sper ca ma intelegi ce vreau sa zic. Totusi, pentru a fi iertate aceste "minipacate" laughing, trebuie in primul rand sa constientizam ca sunt pacate, imi pare rau alllinna ca trebuie sa te contrazic, si sa ne para rau ca trebuie sa apelam la ele. Dar asta este, societatea moderna ne obliga. Sper ca am zis bine ce am zis si sper ca ai inteles ca Dumnezeu i-a dat vointa libera omului, adica ii permite orice dar cu masura. Totusi, nu te lua dupa ce am spus eu aici, ci consulta-ti, mai bine, duhovnicul sau un preot. Toate cele bune. Pa wave si Sarbatori Fericite.winking. PS. E un inceput foarte bun ca iti pui aceasta intrebarehappy. Bye!

| tu esti originalul nu copia a răspuns:

Nu pentru ca nicaieri in biblie nu scrie acest lucru dar depinde de religia si cultul tau pupp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta-i buna acum, pacat este acela pe care il consideri tu pacat, pentru ca nimeni nu traieste in locul tau, tine minte cuvintele astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este pacat sa te machezi iti strici fata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne sa ma trazneasca fulgeru daca ai dreptate.
Nu scumpa e pacat sa mergi la biserica machiata si cu parul descoperit ca se spune ca ispitesti si la biserica mergi pentru rugaciune nu pentru alceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu ca toti vor sari cu gura pe mine. dar stiam ca e pacta.
Bine. aproape cel mai mic pacat.care poate fi ierttat.
este un mini-pacat... deoarece daca te machezi inseamna ca schimbi fata pe care ti-a dat; o Dumnezeu.happy
Alllinna- adica daca eu consider ca avortul nu este un pacat. asta inseamna ca nu e pacat?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, ii pacat sa te machiezi, ii pacat sa porti si cercei. Trebuie sa ramai asa cum te-a lasat Dumnezeu, dar daca stam acum dupa tot ce e pacat...ma rogoh go on.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@sTeFaN
Am zis mini pacat deoarece pacatele sunt si ele pe CATEGORII!
pacate mari : crima, avortul, furtul. (cele 10 porunci daca le incalci)
si pacate mai mici pentru care nu se da un canon mare:-)
daca stii ce e ala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii...adevarul este ca si mie imi place sa ma dau cu rimel cu luci sh altele DAR sunt convinsa ca este pacat...nimeni nu este mai intelpt ca d-zeu care ne-a facut unici si nu trebuie sa mai adaugam sau sa scoatem la ceea ce ne-a facut tu roaga-te ca d-zeu sa te lumineze pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu as vrea sa stiu si as vrea sa mai stiu ce este pacat sa faci inaintea lui Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este pacat si se considera desfranare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici este explicatia biblica la aceasta intrebare
http://www.moldovacrestina.net/......-machieze/