| DdoarEuuu a întrebat:

Imi puteti da o definite despre un dizainar vestimentar, ce face, etc!

2 răspunsuri:
| Brittanie a răspuns:

Bună! Scuze că te corectez, dar e designer. Poftim :
Designul vestimentar este una din artele aplicate special dedicate designului hainelor și accesorilor.Primul designer vestimentar, care nu a fost doar un simplu croitor de haine ci creatorul conceptului și al noțiunii de couturier a fost, fără îndoială, Charles Frederick Worth (1826 - 1895), un englez carea prosperat în Paris, fiind considerat La Pere (The Father) de (of) Haute Couture. Înainte ca acest negustor de haine (în engleză, draper) să-și fi creat propria sa maison couture (casă de modă) în Paris, designul și realizarea concretă a îmbrăcămintei era creația unui număr mare de croitorese anonime, iar așa-zisa modă era copiată după hainele purtate la casele regale. Mai multe informaţii aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Design_vestimentar.