| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da o problema la matematica de clasa a5a foarte foarte grea dar si rezolvarea ca sa pot sa-l impresionez pe domn. profesor. fudaa****

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

Chiar as fi curios daca stii sa o faci. dupa parerea mea este cam de cel mai ridicat nivel pentru clasa 5 happy Si nu stiu cu ce ai vrea sa iti impresionezi profesorul...isi va da seama ca nu e facuta de tine daca este peste nivelul clasei a 5 happy

asa e mai bine?

Să se rezolve problemele Cauchy
a. 0
y
u
x
u
y
u
x y
u
x
u
9 2
2 2
=

+

∂ ∂

, u(x, 0) = x +1, ( ) 2 x, 0 5 2x
y
u = −

R: u(x, y) x 9y 6xy x 3y 2 e (x 9y 6xy 1)

17 răspunsuri:
| Mircik a răspuns:

Iti dau de a 10, sigur va cadea in comalaughing

| anonim_4396 explică (pentru Mircik):

Dami chiar te rog

| Purec a răspuns:

Habar nu am ce se face acum in clasa 5. baga tu o problema ( care o consideri cea mai grea) si iti dau eu rezolvarea

| Purec a răspuns:

2 stilouri, 3 radiere şi 4 pixuri costă 41 lei,

un stilou, 6 radiere şi 2 pixuri costă 34 lei,

7 stilouri, 5 radiere şi 8 pixuri costă 85 lei.

Cât costă fiecare obiect?

asta e buna?

| anonim_4396 explică (pentru Purec):

Prea usoara dar apreciez

| Purec a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar as fi curios daca stii sa o faci. dupa parerea mea este cam de cel mai ridicat nivel pentru clasa 5 happy Si nu stiu cu ce ai vrea sa iti impresionezi profesorul...isi va da seama ca nu e facuta de tine daca este peste nivelul clasei a 5 happy

asa e mai bine?

Să se rezolve problemele Cauchy
a. 0
y
u
x
u
y
u
x y
u
x
u
9 2
2 2
=

+

∂ ∂

, u(x, 0) = x +1, ( ) 2 x, 0 5 2x
y
u = −

R: u(x, y) x 9y 6xy x 3y 2 e (x 9y 6xy 1)

| NeimaginabilA a răspuns:

Funda*
cat e? 6+1+1+1+1+1+1+1+1+1+1x0?

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

O foarte stupid puteai sa scrii si tu {[21x:7:7(56796:6)]}ori 0 egal cu 0

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

GERSIT! NU e egal cu zero!
Inmultirea se face inainte de adunare, deci incep sa ma-ntrebb daca chiar asa de supida a fost problema.
Rezultatul e 15 si nu 0.

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Adevarat dar tot nu a fost mare filosofie apreciez problema lui purec21

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Do as u whish dar 75% din persoanele de pe facebooc raspund gresit laughing

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Neatentialaughing)

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu ai fost la fel de neatent tongue

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Neatenta laughing)

| NeimaginabilA a răspuns (pentru anonim_4396):

Ahhh, scuzele mele fardato

| anonim_4396 explică (pentru NeimaginabilA):

Nu-s fardata ok?laughing)oricum scuzeleti sunt aceptate

| mihail27 a răspuns:

La un conncurs de matematica participa 100 de elevi, probele constand in gasirea raspunsului la trei intrebari. La sfarsitul concursului se constata ca s-au primit in total 200 de raspunsuri corecte. Aratati ca exista doua intrebari si 34 de elevi care au raspuns corect la ambele.

| mihail27 a răspuns:

Precizati numerele naturale care nu pot fi scrise ca suma de 2 numere compuse.
Rezolvare: Aratam ca numerele mai mari sau egale cu 12 indeplinesc conditia. Fie n=2k.ca mai mare decat 5. n=2(k-4)+8. Fie n=2k+1=2(k-4)+9. prin verificare se aleg numerele mai mici decat 12.