| AnyAda a întrebat:

Imi puteti spune va rog frumos care sunt momentele subiectului in romanul Maitreyi? Am citit cartea, dar nu stiu sigur cum e structurata actiunea. Sau macar sa imi dati un site de unde sa ma pot inspira.

1 răspuns:
| Iuliana_Crisan_1977 a răspuns:

Pai momentele subiectului in general sunt :
Expozitiunea:este partea de inceput a unei opere literare, in care se prezinta coordonatele principale ale actiunii ( timpul si spatiul) si unele personaje
Intriga: este reprezentata de faptele care determina actiunea.
Desfasurarea actiunii: constituie partea cea mai ampla a operei literare si contine succesiunea faptelor determinate de intriga.
Punctul culminat: momentul de maxima intensitate
Deznodamantul: situatia finala.
Acum depinde de tine cum le imparti. Sper ca te-am ajutat.