| Alexa_5358 a întrebat:

Imi puteti spunesi mie anul in care au fost create primele avioane si creatorul lor, si cine a inventat ochelari si in ce an va rog raspunsuri scurte si corecte FUNDA!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus!
Traian Vuia între 1903-1906 a proiectat şi contruit primul avion.
Inventatorul ochelariilor este considerat Sofronius Eusebius Hieronymus, care in cele mai multe dintre portrete este desenat alaturi de un craniu, un leu si o pereche de ochelari. Dar Senneca (65 i.d.h)a folosit pentru citit un glob de sticlă umplut cu apă.
O mie de ani mai tarziu, calugarii foloseau bucati de sticla pentru a mari literele de pe hartie. Aceste dispozitive erau denumite "pietre de citit". Calugarii si-au pus bazele acestei inventii pe teoria matematicianului arab Alhazen inca din anul 1000 a.d.
Mari succese şi o zi cu zâmbet să ai!

1 răspuns:
| xJelenaTrueLove a răspuns:

Avionul - Traian Vuia in anul 1906

Ochelarii - Nu se stie sigur dar toata lumea zice ca Seneca in anii lui de viata. Nimeni nu stie sigur

Sper ca ti-am fost de ajutor.