| larysutza99 a întrebat:

Imi spune cineva ce argumente exista pentru a demonstra ca intr-un text este prezenta descrierea? Va rog, e URGENT. Dau Funda! >:d

Răspuns Câştigător
| Buuff a răspuns:

Descrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc. De asemenea, descrierea este și o operă literară organizată pe baza descrierii literare. Ea poate fi:
de tip tablou (descrierea unei furtuni, unui lac, unui anotimp etc.);
de tip portret (enumerarea trăsăturilor fizice și morale ale unei persoane).
Deci in conclyzie descrierea este un mod de expunere prin care descrii ceva mai pe intelesul tau mai simplu. prezinti ceva happy. Spr ca te-am ajutat:*

| larysutza99 explică (pentru Buuff):

Dar am nevoie de 2 argumente si tu mi-ai zis doar ca se descrie ceva. sad

| larysutza99 explică (pentru larysutza99):

Caracteristicile descrierei... ca se descrie ceva asta stiam si eu happy

3 răspunsuri:
| peopleizstupid a răspuns:

Iti spun cate stiu dar nu stiu prea multe. daca este obiectiva, sunt prezente date exacte, cel care descrie prezinta detasat neutru, poate sa apara enumerarea detaliilor, verbele folosite sunt la pers a 3a. daca este subiectiva, verbele apar la pers 1si2, contine figuri de stil specifice si cuvintele au sensuri comutative.asta am gasit in caietul de cls a 6a... sper ca am ajutat