| sweet97 a întrebat:

IMI TRADUCE-TI SI MIE! VA ROG! DAU FUNDA! Soon after we’d finished the boat, we were sitting on the rocks at Spouting Cliff, and talking about a sail we planned to make to Penguin Island, on the very next day.As we sat there I noticed a dark line, like a low cloud or fogbank, on the seaward horizon.The day was fine, though cloudy, and the seas breaking on the reef were no higher than usual. We thought a storm might be brewing, and kept our eyes on that strange dark line that seemed to draw nearer without spreading up over the sky.It moved swiftly, but there was no sound till it reached an island out at sea.At its touch a cloud of white foam burst in spray that rose high in the air.There was a loud roar and then, for the first time, we realized that we were calmly gazing at a monster wave, sweeping in towards us. We sprang to our feet "-Run!’Jack shouted."-Quickly-get on high ground!"
We raced towards a hill that rose behind us, and scrambled to its summit.There we turned, wide-eyed and panting, in time to see the great wave strike the reef.It burst right over with a roar like thunder, then rolled on towards the shore.Its great crest seemd to rear higher and higher, and then, with a crash that shook the solid rocks, it fell.In that moment it seemed as if all the earth had been blown up with water. We were stunned and confused by the shock, and blinded by flying spray.The wave swept across the beach and dashed into the woods smashing down trees and bushed in its headlong course.As soon as the water had flowed back, we tore down the hill, afraid that our camp might have been swept away, and that our boat, which we had pulled up on to the beach might have been utterly destroyed.

3 răspunsuri:
| l1feincolor a răspuns:

La scurt timp după ce am terminat cu barca, am fost aşezat pe stânci la amanetare Cliff, şi vorbind despre o vela ne-am propus să le facă pentru Penguin Island, pe day.As imediat următoare ne-am aşezat acolo am observat o linie intunecata, ca un scăzut nor sau fogbank, în ziua dinspre mare horizon.The a fost bine, desi noros, şi mările de rupere de pe recif nu au fost mai mari decât usual.We crezut-o furtuna ar putea fi fabricarea berii, şi păstrate ochii noştri pe această linie intunecata ciudat că părea să se apropie fără de raspandire de-a lungul sky.It mutat rapid, dar nu a existat nici un sunet pana cand a ajuns la o insulă la stele sea.At atingere sale un nor de rupere spumă albă în spray, care a crescut mare, în air.There a fost un puternic hohote şi apoi, pentru prima data, am realizat că am fost calm privind la un val monstru, zdrobitoare în faţă us.We sărit la picioarele noastre "-Fugi!" Jack strigat. "-rapid-te pe teren inalt!"

Am alergat spre un deal care a crescut in spatele nostru, şi sa adunat pentru a summit.There sale ne-am întors, cu ochii mari şi gîfîind, în timp util pentru a vedea grevă val mare de spargere reef.It dreptul de peste, cu un vuiet ca de tunet, apoi laminate pe spre creasta shore.Its mare părut la spate mai mare şi mai mare, şi apoi, cu un accident care a zguduit roci solide, se fell.In acel moment se părea ca şi cum tot pământul a fost aruncat in aer cu water.We au fost uimiţi şi confundat de şoc, şi orbit de zbor val spray.The au lovit de plajă şi spulberate în pădure zdrobitor copaci şi bushed sale cu capul înainte în course.As îndată ce apa curgea din spate, am rupt pe deal în jos,-e teamă că ne tabără ar fi fost eliminate, şi că barca noastră, pe care am tras în sus pe plajă ar fi fost complet distruse.
Ceva de genul tongue
Sper ca te-am ajutat happy

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ce fain e google translate.

| iris2003 a răspuns:

Curând după ce am terminat de barca, am fost aşezat pe stâncile de la Spouting Cliff, şi vorbesc despre o vela am planificat să facă Penguin insula, a doua zi.Aşa cum am stat acolo am observat o linie de culoare, ca un nor de scăzut sau fogbank, la orizont seaward.A doua zi a fost bine, deşi tulbure şi mările rupere pe recif au fost nu mai mare decât de obicei. Ne-am gândit o furtuna ar putea fi berii, şi ţinute în ochii noştri că linia de întuneric ciudată, care părea să atragă mai aproape fără răspândire sus pe cer.Sa mutat rapid, dar nu a existat nici un sunet pana a ajuns o insulă mare.La său touch un nor de spumă albă a izbucni în spray că cea mai mare de aer.A existat un vuiet puternic şi apoi, pentru prima oară, am realizat că am fost calm uitîndu-se la un val de monstru, zdrobitoare în faţă de noi. Am sărit la picioarele noastre "-Run!"Jack a strigat."-Rapid - ia pe teren mare!"
Am alergat spre un deal care a crescut în spatele nostru, și scrambled pentru a summit.There sale ne-am întors, cu ochii mari și gâfâind, în timp pentru a vedea marea grevă valreef.It izbucni dreapta peste, cu un vuiet ca de tunet, apoi laminate pe spre marea creasta shore.Its seemd să crească mai mare și mai mare, și apoi, cu un accident care a zguduit roci solide, se fell.In acel moment se părea ca și cum tot pământul a fost aruncat în aer cu apă. Am fost uimit și confuz de șoc, și orbit de zbor val spray.The măturat pe plajă și spulberate în pădure zdrobitor copaci și înșurubate în ei cu capul înainte course.As îndată ce apa a curs înapoi, am rupt în jos pe deal, teamă că tabăra noastră ar fi fost spulberate, și că barca noastră, pe care ne- a tras pe la plaja ar fi fost complet distruse.