| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta iubirea conditionata si cea neconditionata?

Răspuns Câştigător
| PerfectAngel a răspuns:

Iubirea neconditioanta se naste din cu totul alt loc din interiorul nostru decat afinitatile si repulsiile, atractile si aversiunile conditionate. Este o recunoastere de la fiinta la fiinta. Si raspunde la ceea ce e neconditionat - bunatatea intinseca a inimii deschise a celuilalt, dincolo de tot ce ne place sau ne displace la el. Inseamna sa spui "da" unei alte fiinte, dar nu inseamna sa spui mereu "da" la cum este ea sau ce face.Astfel, doar pentru ca inima nu e deschisa, nu inseamna ca trebuie sa lasam deoparte toate precautiile. Si nici stabilirea unor conditii in legatura cu ce ne dorim de la o relatie nu trebuie sa nege deschiderea autentica pe care o simtim. Pentru ca o relatie implica intotdeauna sa intram in in relatie cu fiinta noastra mai profunda si cu personalitatea noastra conditionata.

In timp ce o parte din noi ar dori sa invite alta persoana in inima fara rezerve, o alta parte din noi vrea sa evite sa sufere, sa ajunga intr-un impas sau sa fie abandonata. Acest lucru nu e problematic decat daca suntem antrenati intr-o lupta intre cele doua parti si suntem impartiti intre iubirea neconditionata si considerentele personale.

+ http://ancuta.ecosapiens.ro/lectia-iubirii/

2 răspunsuri:
| InoTkd95 a răspuns:

Hei. Cred ca acest articol te poate ajuta. http://www.eva.ro/......-2142.html

| bihoiescu a răspuns:

Draga Catalina222 depinde la ce te referi!?!, iubirea conditionata ii de 2 tipuri ( mai era inainte dar acum numai la romi se mai preactica, nu doresc sa fac discriminare), acele casatori intre copii etc ), primul tipt de iubire conditionata este aceea de a iubi o persoana pentru sentimentele pe care le simti pentru ea si 2 in cazul unr fete pentru bani si avere.