| anonomam a întrebat:

In clasa a 8-a la ce e mai indicat sa dau teza la geografie sau la istorie?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca trebuie sa dai teza la amandoua.

| HadesSs a răspuns:

Mergi pe istorie, daca te uiti la toate examenele de admitere se cere istorie.

| wpetterssone a răspuns:

Tu ce preferi? Alege cursul pe care îl înveți cu plăcere sau mai bine.
Eu aș alege geografie pentru că mi-a plăcut mai mult decât să învăț despre trecut istoric.

| MGEORGESCU a răspuns:

Dai teza la materia la care te descurci si stii ca esti stapan pe ea, decizia asta tine strict de capacitatile tale. Daca stii ca ai capacitatea de invata auditiv atunci iti va fi mai simplu la istorie, daca ti-e mai usor sa inveti vizual atunci la geografie te vei descurca mai bine. Te poti orienta si dupa performantele tale din timpul anilor, cum s-ar zice,, te lipesti de ce ti-e mai la indemana". Eu cand am dat am optat pentru istorie, alegerea am luat-o ca urmare a implicarii profesorului in timpul orelor de istorie, a severitatii lui, a modului in care ne prezenta lectiile, etc, toate acestea fiind motive pentru care am invatat foarte bine si m-am regasit mai usor in asta decat in materia de la geografie. Succes indiferent de decizie!

| Demetrov a răspuns:

Eu am am dat istorie, mi s-a parut mult mai usor si chiar asa a fost.

| NuSpargConturi84 a răspuns:

Eu zic sa dai teza la istorie pentru ca e mult mai usor sa inveti ce au facut oamenii din trecut si ce ocupatii au avut si despre razboaie.