| TheBlackEmpire a întrebat:

In primul rand scuzati-mi tema aleasa ( stiu ca nu are nici o treaba ) apoi as dori sa stiu de ce cand incerc sa deschid un progam ( joc / muzica / browser / etc.) imi apare fereastra cu "Open with".Dau funda daca ma puteti ajuta si inca odata scuzati tema. Multumesc!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Prima varianta de rezolvare este sa faci un System Restore si sa dai timpul inapoi, anterior problemei tale.

Adoua varianta este reinstalarea OS (sistem operare)

Windows-ul nu mai stie asocierea fisierelor cu extensiile! Parerea mea fara sa te mai intreb alte detalii este ca esti virusat.
Ultima varianta ->repararea SO.
I. Apasa buton-ul Start si apoi se alege functia Run.
Se va tasta "command.com" si dupa apasarea Enter, iti apare o fereastre neagra (de DOS).
In respectiva fereastra se vor tasta pe rand:
"cd\"
"cd \windows"
Se va apasa Enter dupa fiecare din comenzile de mai sus.
Apoi se tasteaza "copy regedit.exe regedit.com" si se apasa Enter.
In continuare se scrie "start regedit.com" si apasa Enter.

Navigheaza pana la cheia HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open\command. Selecteaz-o, iar in partea dreapta da dublu-click pe valoarea (Default).
Inlocuieste valoare cu "%1″ %* (ghilimele-procent-cifra unu-ghilimele-spatiu-procent-asterisc).
Inchide apoi utilitarul Regedit.

Nota: Daca ai System Restore activat, va trebui sa-l dezactivezi initial in Safe Mode.
In Safe Mode se intra apasand tasta F8 inainte de incarcarea Windows-ului.
System Restore se dezactiveaza astfel: click-dreapta pe My Computer >> Properties >> System Restore si se bifeaza "Turn off system restore on all drives". Se confirma cu OK.

II. Pentru Windows XP, se descarca si ruleaza fisierul:
http://www.winhelponline.com/exefix_xp.com

Se va confirma cu Yes adaugarea informatiei in registry.

Succes!

1 răspuns:
| Lunia a răspuns:

Daca incerci sa deschizi de pe calculator, ar trebui sa stii prima data unde e localizat programul respectiv (daca e melodie si vrei sa o deschizi cu windows media player, trebuie sa stii unde ai programul respectiv, s-ar putea sa nu il ai si de aceea sa te puna sa deschizi cu alt program)..nu prea stiu la ce te referi 100% poate ai putea sa ne dai si noua mai multe exemple