| Arsen0 a întrebat:

În ultima vreme am fost foarte distant de oameni. Ma simt trist și am început fara sa vreau numai melodii depresive. În ultima vreme vad totul în negru
. totul se intampla în potriva mea. Prietenii îmi tot spun ca sunt emo, dar eu doar sunt foarte trist. va rog sa ma ajutați. Cum sa scap de depresia asta pe care o am?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Frate e greu, mai ales daca esti de mult asa. Dar nu e nimic pierdut, in primul rand i-a atitudine, nu te lasa dus de valul emotional al depresiei, adica schimba-ti un pic punctul de vedere al lumii, nimeni nu e impotriva ta, tu esti acela care e impotriva lumii. Deci, pentru inceput renunta la toate gandurile tale pe care le ai pus in mintea ta pana in ziua de azi, arunca-le la gunoi si incepe de azi sa iti pui viata un pic in ordine. Dimineata cand te trezesti nu te mai gandi ca iar e o zi naspa si iar nu mai stiu ce o sa se intample. Ci doar trezeste-te, incearca fara ganduri in trecut sau in viitor ci fii concentrat la ce faci in momentul ala, te trezesti... faci niste exercitii, intinderi, te duci p-afara la alergat, iti gasesti un job sau ceva frumos de facut, ce iti place tie. Gaseste-ti linistea in ceva: citit, impletit rucodelii, ceva care sa iti trezeasca mintea si sa te concentreze ca sa nu iti mai vina lenea aceea apasatoare si sa stai sa te gandesti la depresie. Ajuta lumea, fa ceva bun pentru oameni, ajuta-i sa zambeasca si ai sa vezi ca cu timpul te vei trezi din starea asta de depresie. Dar trebuie sa iti faci un program in fiecare zi de facut sport, incearca sa tii si post ca te va ajuta daca o sa iti detoxifici colonul si corpul de toxine.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu faci exact pe dos de ce NU ai voie sa faci: adica asculti muzica trista ca sa te adancesti si mai rau in depresie si sa vezi totul dramatic.

Cand ai probleme psihice si esti trsita sau depresata NU asculti muzica trista, ci numai muzica vesela, de dans, de petrecere, te uiti numai la filme vesele si cu happy ending!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

În primul rand renunti la ascultarea melodiilor " depresive" care nu fac altceva de cât sa te întristeze și mai tare.
Părerea prietenilor și a oamenilor în general nu ar trebui sa te afecteze, fi asa cum vrei.
Nu exista o regula sau un tipar cum este corect sa te comporți și ce stil sa ai.
Încearcă să îți încarci programul, cu cât ai mai mult timp liber cu atât devi mult mai trist( desenează, citește, vizionează un film; ieși pe afara etc).
Vorbeste cu cât mai multe persoane, dar cred ca cel mai tare te sperie singurătatea ( vreau sa știi ca nu mereu o sa fim lângă persoanele dragi sau etc, o sa avem momente pentru noi înșiși și cu cât petrecem mai mult timp de genul, cu atât devenim mai încrezători în noi).
Poți merge și la un pshiholog ( dacă simți că problema este mai grava și nu te ajuta nimic de mai sus).
Succes!