| xAddeBăăăii a întrebat:

Inamica mea de-o viata e prietena cu cea mai buna prietena a mea. Nu mai suport! Cand nu sunt eu, stau impreuna si am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea. Dar acum si celelalte prietene ale mele fac la fel. Imi spun : Nu te supara dar vreau sa stau si cu ea. Si asta ma supara rau. Eu nu pot sa ma impac cu ea. Atunci ce sa fac? HELP!

Răspuns Câştigător
| Infraverde a răspuns:

Încearcă să formulezi un "discurs" matur, să îi expui motivele pentru care nu vrei să mai fiţi certate. I-ai putea spune că ai vrea să treci peste toate neînţelegerile, copilăriile, deoarece aţi mai crescut, şi, bănuiesc, cearta e de ceva mai mult timp. Arată-i şi părţile tale bune, iar dacă te va lua în râs din nou, măcar vei şti că nu merită efortul. Dacă nu vă veţi împăca, încearcă să te împaci măcar cu ideea că este doar o copilă, şi nu ai de ce să o bagi în seamă, sau să-ţi faci griji din cauza ei, mai ales.

7 răspunsuri:
| KaRy a răspuns:

Pai daca petrece mai mult timp cu ea decat cu tine atunci ar trebui sa te ingrijorezi, dar daca iese cu ea asa din cand in cand nu ar trebui sa iti faci mari probleme, doar daca ai incredere in prietenele tale ca nu te barfeste.

| Infraverde a răspuns:

Poate ar trebui să treci peste problemele astea, şi să dai dovadă de maturitate. Dacă prietenele tale vor să petreacă timp cu ea, înseamnă că nu e chiar o vrăjitoare, nu-i aşa? Dacă ai trece peste mândrie, ai putea descoperi unele lucruri plăcute. De exemplu, că tu şi "inamica ta" puteţi fi prietene! Nu ştiu unde a luat naştere aversiunea asta pe care o ai faţă de ea, însă te-ai simţi mult mai bine dacă ai înlătura-o, şi ai încerca să o cunoşti pe respectiva. Dacă vei continua aşa, există o mare şansă ca prietenele tale să petreacă din ce în ce mai mult timp cu ea, iar tu să rămâi singură, deoarece nu te poţi comporta matur faţă de o altă persoană.
Sfatul meu este să te apropii încetul cu încetul de ea, şi poate vei fi surprinsă.

| xAddeBăăăii explică (pentru Infraverde):

Merci de sfaturi insa nu cred ca ea vrea sa ne impacam. Prietena ea a vorbit cu ea acum cateva zile si ea a zis : "E o fraiera, de ce sa stam si cu ea? Nu o suport." Asta m-a jignit. As trece peste mandrie dar mi-e teama sa nu rada de mine sau sa spuna vreo replica de-a ei. Am incercat asta acum un an de zile si a inceput sa rada cu prietenele ei. Daca tot mi-ai dat acest sfat, imi poti spune te rog cum as putea sa ma impac cu ea?

| Infraverde a răspuns (pentru xAddeBăăăii):

Încearcă să formulezi un "discurs" matur, să îi expui motivele pentru care nu vrei să mai fiţi certate. I-ai putea spune că ai vrea să treci peste toate neînţelegerile, copilăriile, deoarece aţi mai crescut, şi, bănuiesc, cearta e de ceva mai mult timp. Arată-i şi părţile tale bune, iar dacă te va lua în râs din nou, măcar vei şti că nu merită efortul. Dacă nu vă veţi împăca, încearcă să te împaci măcar cu ideea că este doar o copilă, şi nu ai de ce să o bagi în seamă, sau să-ţi faci griji din cauza ei, mai ales.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Analizeaza putin conceptul de,, prietenie,,. Egoismul nu are ce cauta intr-o relatie de prietenie, nu inseamna ca,, dusmanii,, nostri trebuie sa fie si ai prietenilor nostri. Poate esti putin egoista... Daca treci peste dusmania fata de fata respectiva, castigi o lupta importanta.Mai ales daca faci primul pas.Te vei simti mult mai bine, crede-ma.Bafta!

| Rozelutza a răspuns:

Buna! Am si eu o situatie asemanatoare. Dar nu chiar toate prietenele mele stau cu ea. Daca iti sunt prietene adevarate, spune-le adevarul si ele vor accepta. Daca nu sunt, lasa-le. Nu fii timida, formeaza-ti noi prieteni, grupul tau in care sa te simti bine. Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| xAddeBăăăii explică:

Auzi tu n-ai alta treaba decat sa dai raspunsuri asa.din tramvai?

| xAddeBăăăii explică:

Mai bine lasa-te de TPU. Daca tot nu ajuti oameni atunci ce cauti aici? Faci misto. Mai bine sa fie plin TPU-ul de "fetite" ca mine decat de oameni ca tine. Daca pun intrebari "fanteziste" atunci nu mai raspunde la ele. Sunt un copil; prin urmare ma comport si vorbesc ca unul. Nu mi se pare normal sa razi de asta. oh go on