| Ella99love a întrebat:

Intr-o clasa sunt 15 fete si 10 baieti . Ce raport procentual din numarul elevilor il reprezinta numarul fetelor? Dar numarul baietilor? Va rog help me! Fundabatting eyelashes btwhappy scuzati categoria dar e una vizitata si poate ma ajutati si pe minelaughing

Răspuns Câştigător
| Mann02 a răspuns:

Regula de 3 simpla:
daca la 25 de elevi avem 100%
la 15 elevi avem x %
de aici avem 15 * 100 /25 =60%
de aici rezulta procent baieti = 100-60=40%

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, e corect, dar tipa nu prea le are cu astea și trebuia să îi spui mai întîi ce înseamnă acel 25.
Poate că o să mă înjure ea dar acesta e adevărul.
25 e numărul total de elevi din calasă ( 15 fete și 10 băieți).

Răspuns utilizator avertizat