| Pepper9 a întrebat:

"Intr-o falsa prietenie, sperantele si visele sunt copilaresti". Ce credeti?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Adevarat.Defapt intr-o falsa prietenie indiferent de natura ei totul e "copilaresc" daca folosesti cuvantul asta.Mai corect ar fi totul e fals.Copilaresc vine de la naivitate.Esti naiv daca ai vise sau sperante intr-o prietenie falsa.Bafta!

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si e ciudat cum unii se inconjoara de prieteni falsi, constienti de valoarea lor doar pentru a vorbi cu cinevaoh go onSa fi mintit pe fata sa stii si sa accepti asta, sa intretii relatii superficiale cu oameni de nimic... daca asta nu inseamna prostie pe os atunci nu stiu, zaustraight face

| Cσσкiє a răspuns:

Adevărat. Cum a spus şi Gânduri albe, eşti naiv dacă ai speranţe şi vise într-o prietenie falsă. Practic, dacă eşti prieten cu cineva, pentru acel om însemni ceva şi n-ar vrea să te lase să pleci din viaţa lui. Dacă există prietenie falsă, e exact opusul. Mulţi oameni stau cu tine doar ca să obţină ceva. Prietenia înseamnă sinceritate, iubire, ajutor, bucurie, bineînţeles, speranţe şi vise şi 1000 de alte cuvinte pe care nu le scriu aici, acum, dar care există. Concluzie? Unii se folosesc de tine, rămân cu tine doar ca să obţină ceva.
ƒiиεттч

| Pepper9 explică:

@Alexa Prietenia adevarata nu, dar cea falsa da. Mie asa mi se pare, poate gresesc.De aceea am pus intrebarea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia adevarata e construita din sinceritate. Prietenia nu are nevoie de vise, planuri, sperante. Prietenia este "aici" si "acum". E bine ancorata in realitate, in practica, mai mult decat in teorie.