| Giulia97Anna a întrebat:

Intr-un tub in forma de u se toarna intai ulei pu=0, 8g/cm3, iar apoi intr-una dintre ramurile tubului se toarna apa. coloana de ulei are lungimea l=10cm. a)calculeaza denivelearea delta h, b)care este inaltimea minima a coloanei de apa pentru care se afla ulei numai intr-o ramura a tubului? funda, puteti doar sa-mi explicati

1 răspuns:
| TeoPT a răspuns:

Eu îți explic în momentul în care tu începi problema, demonstrezi că te interesează de tema ta și că vrei să faci tot posibilul să o rezolvi, dar întâmpini nelămuriri pe parcurs. Să ți-o rezolv eu, niciodată.