| Kristinake a întrebat:

Intrebare la care'i greu de raspuns (eu am de acum vreo cateva zile si ma tot gandesc la asta), dar totusi incercati... oamenii surzi de la nastere in ce limba gandesc? oare eul lor interior e la fel de mut ca si ei?

Răspuns Câştigător
| alonet a răspuns:

Adevarul e ca e buna intrebarea, iti dai seama cat de tragic ar fi pentru ei sa isi recapete auzul? nu ar mai intelege nimic si ca idee limbajul semnelor cred ca e universal doar mimica buzelor e alta... si acum se pune problema daca ei invata o limba straina atunci invata o mimica a buzelor pentru acea limba si daca e asa cei de prin japonia sau china cum se inteleg, ca din cate stiu eu e o limba ce tine mult de tonalitatea din cuvinte