| alexutza_3319 a întrebat:

Intrebare pentru fete...

fetelor? intra trenul in gara sau a intrat trenul in gara?

funda? la cele care isis dau seama despre ce este vb.

Răspuns Câştigător
| Lime a răspuns:

Si daca a iesit? poate schimba locomotiva? si...in gara, poti sa intri cu trenul?laughing adica in gara?!?!(in cladirea de unde iei bilete? pe usa?laughing sau te referi atunci cand stationeaza pe peron?

asa...deci...potrivit DEX-ului online:

gara = Ansamblu de construcţii, instalaţii, amenajări etc. situat pe o linie ferată, unde opresc trenurile pentru urcarea şi coborârea călătorilor şi pentru încărcarea şi descărcarea mărfurilor.

Trenul nu prea intra in gara, stationeaza in gara sau opreste. Dar nu stiu daca tu te gandesti la gara ca si cladire sau altceva?
Eh, am incercat si eu
Din moment ce e intrebare pentru. fete, trenul nu are alt inteles, nu?

1 răspuns:
| AiDuTzA a răspuns:

Intra trenul in gara...are intarzierelaughing