| lolium a întrebat:

Iubirea in perioada adolescentei:o joaca sau un sentiment cu adevarat sincer?

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E un fel de a încerca marea cu degetul.Doar atît.

| qpattyx3 a răspuns:

Putin din ambele.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Iubirea din timpul adolescentei este cea mai sincera, schimbatoare, simpla si coplesitoare. In schimb in iubirea omului matur intervin interesele si banii(nu in toate cazurile).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar putea fi un sentiment sincer, odată ce e "la modă" să fii cu unul cu 10 ani mai mare?

Toată treaba asta cu dragostea adolescentină este cam supraestimată. Ridicată inutil pe un piedestal. Mi se pare a fi doar atracţie fizică din cauza hormonilor care "urlă".
Într-adevar, este un sentiment puternic. Nu din cauza inocenţei, ci din cauza naivităţii. Este este ca o lume neexplorată; nu este reţinută, ca la 30 de ani. Rămâne totuşi o joacă. Superficialitatea lumii contemporane şi aroganţa nu pot duce nicidecum la ceva real, stabil. Ori, adolescenţii sunt mereu predispuşi la aceste atitudini.

| lolium explică (pentru anonim_4396):

Nu e doar vina unor hormoni care nu pot fi controlati..lasand la o parte dorinta tuturor adolescentilor de a "sta" cu cineva doar pentru a arata celorlati ca si ei pot sa aiba o relatie exista si unele cazuri in care iubirea asta e sincera, si apare pur si simplu... Poate ca "iubire"nu ar fi cel mai potrivit cuvant pentru a descrie trairile unui adolescent entuziasmat si cuprins de acest "fior"tongue De un lucru putem fi siguri :uneori senzatia asta ne da adevarate batai de caphappy, dar ne si surprinde deoarece dispare la fel de brusc precum incepe

| anonim_4396 a răspuns (pentru lolium):

Tocmai pentru că dispare la fel de repede precum începe, nu este altceva decât o iluzie. Nu este dragoste. Este doar atracţie.

| rockmeout a răspuns:

Pentru multi e o joaca, mai exact, pentru cei ce nu inteleg ce inseamna cu adevarat dragostea, sentimentele puternice.Insa in unele cazuri este un sentiment cu adevarat sincer, bazat pe comunicare, intelegere, fidelitate. Unii adulti ar spune ca asa ceva nu ar trebui sa aiba loc intre adolescenti, ca acestia ar trebui sa vorbeasca cu multe fete.Asta inseamna ca ei nu inteleg ca dragostea adevarata ne face foarte fericiti.Nimic nu poate opri dragostea adevarata, nici macar la o varsta atat de frageda.
Am realizat asta datorita iubitei mele.happy

| emolica42 a răspuns:

Depinde :o pitipoanca si un cocalar impreuna... nu prea pare true love pentru ca in general ei se 'iubesc' numai pentru a fi smecheri; dar o fata care simte ca un baiat este viata ei si ca ar da orice sa-l mai vada o data este clar ca sentimentele sincere i-au invadat trupul

| RoxiDeni a răspuns:

Depinde de persoana cu care iti imparti sentimentele.happy