| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta e bine sa te barberesti?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atunci când ai suficient păr ca să te poți rade.
Pa, pa.

| Bacemi a răspuns:

Atunci cand creste parul si nu mai ai un aspect placut. Eu am inceput din clasa a 9-a dar la fiecare e altfel.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu cred ca exista o anumita varsta la care putem sa facem acest lucru, depinde de fiecare individ in parte, eu nu m-am grabit sa fac acest lucru, decat pe la 20 de ani. Este bine sa nu ne grabim sa ne barberim, totul pentru a avea un ten cat se poate de frumos.

| deea_1980 a răspuns:

Cand iti creste par pe fatalaughing

| m4them4tic a răspuns:

Atunci cand incepe sa te jeneze parul in exces de pe fata.
E ceva foarte logic ca nu ai cum sa incepi sa te barbieresti cand inca nu ai par. O sa iti dai seama singur cand va fi necesar sa o faci.

| romanionu a răspuns:

Depinde de varsta fiecaruia... daca iti place sa fi mereu copil nu e bine sa te barbatestilaughing
Daca vrei sa te barbatesti. 16-18 ani big grin

| enam2000 a răspuns:

Depinde de la organism la organism, de actiunea hormonala a fiecaruia. Nu exista o varsta la care este/nu este bine sa te barbieresti (nu berberesti... nu vreau sa fiu ironic doar te ajut sa scrii corect happy ) Schimbarile care marcheaza dezvoltarea fizica a unui baiat intr-un barbat matur apar in jurul varstei de 14 ani si se completeaza intre varstele de 14 - 18 ani. In pubertate baietii devin mai inalti si mai musculosi, cu umeri mai lati, cu organe genitale mai dezvoltate, si cu par care apare axial, pe fata, pe piept, pe brate si pe picioare. Toate aceste schimbari care apar la pubertate, sunt determinate de actiunea hormonilor, mai ales a hormonului specific barbatesc, testosteronul.In concluzie atunci cand parul facial devine vizibil, inestetic este bine sa-l inlaturi (din perspectiva estetica ) cu maina de tuns astfel poti "incetini" cresterea parului facial in locurile in care este doar "puf".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu cât mai târziu cu atât mai bine. Dupa 20 de ani încolo.Cunosc pe cineva care a început sa se barbireasca de pe la 17 ani, acum are 19 și ii creste barba ca la un bărbat de 30 de ani deci cât mai târziu cu atât mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de la 14 am inceput. adica cu o saptamana in urma prima data. )) e super senzatia. ps. doar mustata care era deasa, prea vizibila si inchisa la culoare...

| DarkAssassin a răspuns:

Cred ca pe la 16 ani...credbig grin